اخبار اقتصادی

کاهش ۱ میلیون نفری شاغلان در زمستان ۹۸ نسبت به فصل پاییز

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مرکز آمار ایران روز گذشته نتایج طرح آمار گیری نیروی کار کشور در زمستان ۱۳۹۸ را منتشر نمود. در این گزارش تسریع شده که نتایج طرح مربوط به ۱۲ لغایت ۲۵ بهمن بوده و متاثر از تکانه شیوع کرونا در کشور نبوده است.

جمعیت شاغل ۱۵ ساله و بیشتر کشور در پاییز ۹۸ معادل ۲۴ میلیون و ۴۴۶ هزار نفر بوده که به ۲۳ میلیون و ۴۳۵ هزار نفر در زمستان ۹۸ کاهش یافته است. در واقع طی فصل زمستان ۱۳۹۸ خالص اشتغال کشور بالغ بر یک میلیون کاهش نشان می دهد. بنابراین در سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۸ بیش از یک میلیون نفر شغل خود را در کشور از دست داده اند.

حال با لحاظ کانون اصابت شوک شیوع کرونا ویروس در کشور به بازار کار، رقم کاهش یک میلیونی اشتغال خالص مورد اشاره دستخوش تغییرات قابل ملاحظه ای خواهد شد.

طبق داده های مرکز آمار ایران، دو گروه از ده گروه عمده شغلی در کشور شامل کارکنان خدماتی، فروشندگان فروشگاه ها و بازارها (حدود ۳ میلون و ۷۰۰ هزار نفر) و کارگران ساده (حدود ۳ میلیون ۳۰۰ هزار نفر) هستند. بررسی های میدانی نشان می دهد همزمان با شیوع کرونا ویروس در کشور و تعلیق بسیاری از فعالیت های اقتصادی، در میان گروه های عمده شغلی دو گروه فوق بیشتر در معرض تهدید مستقیم قرار گرفته اند.

بنابراین با لحاظ زمان شوک شیوع کرونا ویروس در کشور به نظر می رسد در ماه پایانی سال ۱۳۹۸ (اسفند)  تعداد قابل توجهی شغل خود را هرچند موقت از دست داده اند.

 علوی راد کارشناس اقتصادی در این خصوص معتقد است، بهتر است دولت در کنار حمایت از بنگاه ها برای حفظ شاغلان خود، با حمایت فوری از مشاغل غیر رسمی کشور، رقم بسته حمایتی خود را به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش و سهم سیاست های مالی بسته را به حداقل ۵۰ درصد برساند.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com