اخبار اقتصادی

کاهش بی سابقه فعالیت شرکتهای خدماتی در ایتالیا با شیوع کرونا

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری سی ان بی سی، نتایج یک بررسی در روز جمعه نشان داد که فعالیت بخش خدمات ایتالیا در ماه مارس با سریعترین نرخ در طول ۲۲ سال گذشته کاهش یافته است، در حالی که اقدام دولت برای قرنطینه مردم به منظور مهار گسترش ویروس کرونا اکثر مشاغل را تعطیل کرده است.

بر اساس گزارش شرکت آی اچ اس مارکت (IHS Markit)، شاخص فعالیت تجاری بازار ایتالیا برای بخش خدمات از ۵۲٫۱ در فوریه به ۱۷٫۴ در ماه مارس رسیده است.

شاخص فعلی بسیار از عدد ۵۰ که برای مشخص کردن حدود رشد اقتصاد از رکود آن علامت گذاری شده است کمتر است و حتی کمتر از پایین ترین میزان آن یعنی در زمان آغاز این بررسی در ژانویه ۱۹۹۸٫

طبق این گزارش، شاخص فعالیت مشاغل جدید در بخش خدمات حتی کاهش بیشتری داشته است و از ۵۲٫۲ به ۱۳٫۸ رسیده است که این شاخص نیز کمترین میزان از زمان شروع بررسی است.

بررسی دیگری که برای فعالیت بخش تولید توسط IHS Markit منتشر شده در روز چهارشنبه نشان داد که فعالیت این بخش با سریعترین نرخ خود در ۱۱ سال گذشته کاهش یافته است.

طبق آخرین مقررات برای محدودیت مشاغل در ایتالیا، فقط شرکت های خدماتی که برای زنجیره تأمین مایحتاج مردم ضروری تلقی می شوند می توانند باز بمانند.

ایتالیا که سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو به شمار می رفت پیش از شیوع ویروس کرونا نیز در مرز رکود اقتصادی بود، در حالی که تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه چهارم سال گذشته نسبت به سه ماه قبل ۰٫۳ درصد کاهش داشت. اقتصاددانان اکنون امسال رکود شدیدی را برای ایتالیا پیش بینی کرده اند.
انتهای پیام/

www.tehranstar.com