اخبار اقتصادی

چگونه اقتصاد را قوی کنیم؟|آل‌اسحاق: همه ظرفیت‌های قوی‌شدن را داریم، ایراد از تصمیم‌گیران غیرانقلابی و سیاست‌زده است

یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به این سؤال که “چگونه اقتصاد را قوی کنیم؟” اظهار داشت: برای اینکه مقابل تهدید و تحریم‌های خارجی اقتصاد مقاوم شود الزاماتی در بخش حاکمیت و در بخش تولیدکننده، مصرف‌کننده، رسانه‌ها و فضای عمومی وجود دارد.

وی با طرح این پرسش که “آیا اقتصاد ما بذاته ضعیف است و آورده اقتصادی در کشور وجود ندارد که بتواند به رشد و توسعه کمک کند؟”، افزود: براساس شاخص‌های جهانی، نیروی انسانی که از مهمترین آورده‌های اقتصادی است، در کشور ما وضعیت بسیار مناسبی دارد چرا که نه‌تنها نیروی جوان کمتر از ۳۰ سال و تحصیل‌کرده کمتر از شاخص‌های جهانی نداریم بلکه بیشتر هم داریم.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه “از نظر مهندسی در نیروی انسانی سومین کشور جهان هستیم”، گفت: توسعه نیروی انسانی در کشور ما وجود دارد و هیچ کسری و کمبودی در این زمینه نداریم؛ آورده دیگر اقتصادی براساس شاخص‌های جهانی مربوط به منابع طبیعی، نفت، گاز و انرژی است که در این خصوص نیز موقعیت خیلی خوبی داریم.

آل‌اسحاق موقعیت جغرافیایی را آورده دیگر اقتصادی دانست و گفت: از نظر موقعیت جغرافیایی بهترین موقعیت را در منطقه داریم، هاب منطقه هستیم؛ با ۱۵ کشور به‌صورت مستقیم ارتباط داریم که این آورده بسیار خوبی است.

وی همچنین گفت: از نظر معادن، امور زیربنایی و آورده‌های ضروری اقتصاد هیچ مشکلی برای توسعه نداریم و تمام امکانات را داریم.

این فعال اقتصادی ایراد بزرگ در بروز مشکلات اقتصادی را در نظام حاکمیتی، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی دانست و ابراز کرد: نظام تدبیر و تصمیم‌گیری در حوزه اقتصادی مشکل اساسی دارد؛ مدیریت اقتصادی مشکل دارد و باید اصلاح شود.

* ۳۰درصد مشکلات ناشی از تحریم است و ۷۰درصد از ضعف مدیریتی

آل‌اسحاق با تأکید بر اینکه تهدیدها و تحریم‌های بیرونی مربوط به یکی دو سال اخیر نیست و تمام ۴۰ سال اخیر وجود داشته است، ادامه داد: اثر تحریم‌های خارجی در کشور ۳۰ درصد بیشتر نیست و ۷۰ درصد این نارسایی‌ها مربوط به نظام فکری، برنامه‌ریزی مدیریتی و فضای حاکم در اقتصاد است.

وی با تأکید بر اینکه “اقتصاد کشور ما با شاخص سیاسی سامان می‌یابد و سیاست‌زده است”، افزود: خوب و بد اقتصاد با شاخص‌های سیاسی متر می‌شود در حالی که باید نظام تدبیر متناسب با شاخص‌های جمهوری اسلامی تنظیم شود و با توانایی علمی و عمل به شعارهای انقلابی اقدام شود.

این فعال اقتصادی با یادآوری اینکه “در حوزه‌های علمی اقتصادی کمبود متخصص نداریم”، تصریح کرد: اما این افراد با شعارهای انقلابی نمی‌خواهند اقتصاد را اداره کنند و با ترفندهای غربی دنبال اصلاح اقتصاد هستند ولی راه‌حل مشکلات اقتصاد تحقق آرمانهای انقلاب است.

آل‌اسحاق گفت: چرا در حوزه نظامی و صنایع نظامی یا هسته‌ای موفق هستیم اما در اقتصاد نه؟ حتماً در زمینه نظامی و هسته‌ای هم تخصص علمی لازم است ولی کنار این تخصص ابزار و شاخص‌های انقلابی ملاک بوده که به این سطح از موفقیت رسیده‌ایم.

* سیاست اقتصادمان در خیمه انقلاب نیست

وی با اظهار اینکه در اقتصاد با شاخص‌های سکولار عمل می‌کنند، گفت: منش و سیاست اقتصاد کشورمان در خیمه انقلاب نیست؛ اگر فضای آرمانی حاکم در صنایع نظامی به حوزه‌های اقتصاد و مدیریت نیز منتقل شود به‌طور قطع وضعیت تغییر خواهد کرد.

این فعال اقتصادی با تأکید بر اینکه مدیریت اقتصادی دو لبه علم اقتصاد و مدیریت و عمل به آرمانها و شعارهای انقلابی دارد، خاطرنشان کرد: مدیران اقتصاد ایران اگر معتقد عملی به ایرانی اسلامی باشند حتماً می‌توانند به سروسامان دادن اقتصاد کمک کنند.

آل‌اسحاق همچنین با تأکید بر اینکه اگر تمام ارکان تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و اجرا هدف مشترک نداشته باشند به نهضت اتلاف سرمایه، نیرو و توان انسانی ختم خواهد شد، تصریح کرد: هر کسی اگر بخواهد با یک دیدگاه اقتصاد را اداره کند کار درست نمی‌شود؛ به‌مانند ماشینی می‌ماند که هر چرخش یک جهت می‌رود. باید  تمام ارکان هم‌جهت باشند.

وی اضافه کرد: مجلس، دولت، قوه قضائیه، مردم، تولیدکننده و مصرف‌کننده و رسانه‌ها باید یک جهت اقتصادی داشته باشند؛ اگر مجلس یک جهت داشته باشد و دولت جهت دیگر و هر یک به‌سمت اهداف خود بخواهند بروند کار درست نمی‌شود و فقط اتلاف سرمایه و توان و عمر را در پی خواهد داشت.

این فعال اقتصادی با تأکید بر توافق بر استراتژی اقتصادی بین ارکان مختلف حاکمیت، گفت: در شرایطی که این هماهنگی وجود ندارد و هر دستگاهی ساز خود را می‌زند آمریکا دیگر نیازی به جنگ فیزیکی ندارد به‌راحتی با جنگ اقتصادی کار خود را پیش می‌برد و هرج‌ومرج را در اقتصاد ایجاد می‌کند درحالی که اگر استراتژی همگن داشته باشیم این اتفاق نمی‌افتد.

آل‌اسحاق با تأکید بر رعایت الزامات در عرصه اقتصادی و تصمیم‌گیری، گفت: در مسیر تصمیم‌گیری و اجرا باید در عین رعایت اصول علمی به آرمان‌های انقلابی هم توجه کرد.

* در اقتصاد سکولار بودیم

وی با توجه به دستاوردهای نظامی تصریح کرد: اگر همان روحیه انقلابی که در عرصه نظامی وجود دارد در عرصه اقتصادی هم وجود داشت حتماً می‌توانستیم در خیلی از حوزه‌ها خودکفا باشیم و نیازی به خارج نداشته باشیم که تحریم‌ها بخواهد رویمان آن‌قدر اثر بگذارد.

این فعال اقتصادی با یادآوری اقتدار ایران در منطقه گفت: این اقتدار درحالیست که داخل کشور برخی نمی‌توانند یک کارخانه را اداره کنند و تفاوت در این است که در عرصه نظامی علم و آرمان انقلابی ملاک است ولی در اقتصاد به‌صورت سکولار عمل کردیم و آرمان اسلامی انقلابی نداشتیم.

آل‌اسحاق با اشاره به ایام انتخابات گفت: همه می‌دانیم که چه‌میزان تورم، گرانی، فساد، مشکلات بانکی و اقتصادی و… داریم اما برای حل اینها باید چه کرد؟ حداقل الآن که در ایام انتخابات هستیم می‌توانیم در تشکیل یکی از ارکان مهم تصمیم‌ساز کشور کمک کنیم و نمایندگانی را به مجلس هدایت کنیم که دلسوز، متخصص و کاردان باشند.

وی تأکید کرد: اگر مجلسی روی کار بیاید که اقتصاد را بفهمد و به اقتصاد انقلابی اعتقاد داشته باشد می‌تواند با استفاده از نقشه راه اقتصاد مقاومتی به رشد اقتصاد کمک کند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه در ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی نقشه راه کاملاً برای اقتصاد ترسیم شده است، گفت: این ۲۴ بند نشأت‌گرفته از هزینه‌های ۴۰ سال گذشته است و باید مجلس آینده آنها را پیاده و پیگیری کند.

آل‌اسحاق به مردم توصیه کرد که در انتخابات افرادی را انتخاب کنند که تخصص اقتصادی داشته باشند و بتوانند در جنگ اقتصادی به کشور کمک کنند.

وی تأکید کرد: باید شعارهای اسلامی انقلابی را عملیاتی کنیم تا کنار واقعیت‌های علمی و حرفه‌ای به رشد اقتصادی نزدیک شویم.

انتهای پیام/+

www.tehranstar.com