اخبار اقتصادی

چرا سیاست وزارت صمت برای کاهش قیمت خودرو شکست خورد؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  آذرماه سال گذشته بعد از کشکمش بسیار در تعیین تکلیف قیمت خودرو، رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: “عرضه خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت نیستند با نرخ پنج درصد زیر قیمت بازار، شروع شد”.

در آن مقطع رحمانی گفته بود: ” در ماه‌های گذشته به علت کاهش تولید، ​­اجرای این مصوبه امکان نداشت­ اما اکنون با افزایش تولید،­ میزان عرضه بیشتر خواهد شد و در این صورت ­هم به تعهدات خودروسازان عمل خواهد شد و همچنین با عرضه بیشتر قیمت کاهش خواهد یافت”.

اما پس از گذشت چند ماه از اجرای این سیاست قیمت گذاری وزارت صمت برای خودروهای داخلی، بررسی بازار خودرو نشان داد این سیاست‌ نتیجه ای در مدیریت بازار نداشت و قیمت خودرو در بازار دچار حباب شدید شد. 

دولت در سال ۹۷ برای مدیریت بازار دست به فروش فوری محصولات ایران خودرو و سایپا برای تنظیم بازار دست زد تا شاید التهابات قیمتی در این بخش کاهش پیدا کند اما نه تنها خبری از ساماندهی بازار نشد بلکه حجم زیادی از مردم خودروهایی را خریداری کردند که هنوز نتوانسته‌اند آنها را دریافت کنند. از طرفی دو شرکت خودروساز هم به دلیل کاهش حجم تولید با رقم بسیار بالای معوقات روبه رو شدند که هنوز در تلاش برای پاسخ گویی به آنها هستند.

در مجموع سیاست سال گذشته وزارت صمت هیچ دردی از بازار خودرو درمان نکرد و همچنان مصرف کنندگان از وضعیت قیمتها که هنوز به ثابت نرسیده ناراضی هستند و مدام از گله مندی خود در عدم تحویل محصولات خریداری شده و رشد قیمت ها صحبت می کنند. در حال حاضر که سال ۹۸ روبه پایان است  هنوز وزارت صمت به نسخه جدیدی برای قیمت خودرو  دست پیدا نکرده و بازار به سمت افزایش قیمت ها می رود. 

در حالی طی روزهای اخیر بازار ارز از ثبات نسبی برقرار است اما مردم شاهد ثبت رکوردهای قیمتی بسیار بالایی در قیمت انواع خودروهای داخلی در بازار هستند که موجب افزایش اختلاف قیمت برخی خودروها با قیمت کارخانه تا بیش از ۵۰ میلیون تومان شده است.

پیش از این خودروسازان  نوسانات بازار خودرو را ناشی از افزایش قیمت دلار عنوان کرده بودند و حتی از افزایش تولید خبر می دادند اما سوال اینجاست چرا  امروز که بازار دلار ثبات دارد، خودرو همچنان روند افزایش قیمت را تجربه می کند.

در این شرایط خودروسازان مدعی هستند در روند تولید توقیفات متعددی را کسب و میزان تولید را افزایش داده اند اما مشاهدات بازار نشان میدهد اعلام آمارهای افزایش تولید هیچ اثری بر بازار نداشته و فضای دلالی و افزایش قیمت ها همچنان در بازار خودرو غوغا می‌کند.

به اعتقاد تعدادی از فروشندگان خودرو در روزهای پایانی سال بازار خودرو رها شده و این مصرف کنندگان هستند که با ضرر روبه رو شده اند چراکه هیچ کس اعتمادی به بازار ندارند و منتظر تعیین  تکلیف قیمت‌ها هستند.

 انتهای پیام/

www.tehranstar.com