اخبار اقتصادی

چرا بازار ارز از تحولات جهانی اثر نمی‌پذیرد؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جعفر قادری با اشاره به تحولات سریع سیاسی در جهان گفت: انتظار واکنش‌ها و عکس‌العمل‌های بازار ارز نسبت به افزایش درجه غنی‌سازی و توقیف نفتکش ایرانی می‌رفت و ممکن بود تأثیراتی در زمینه قیمت ارز داشته باشد اما اقتدار جمهوری اسلامی ایران در برخورد با دشمنان باعث شده عملاً این اتفاقات تأثیر آن‌چنانی روی بازار نگذارد و اگر بانک مرکزی بتواند به‌خوبی مدیریت کند و حضور فعال در بازار جهت تأمین ارز داشته باشد می‌تواند شرایط مثبتی ایجاد کند.

این اقتصاددان بیان کرد: بانک مرکزی باید عواملی را که روی انتظارات مردم تأثیرات منفی می‌گذارد و تقاضا برای ارز ایجاد کند از بین ببرد و ارز مورد نیاز مردم را تأمین کند؛ این اقدامات کمک می‌کند بازار و قیمت ارز ثابت بماند و شاهد افزایش نرخ ارز نباشیم.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی درباره اقدامات بانک مرکزی در تثبیت قیمت ارز اظهار کرد: رفتاری که بانک مرکزی در برخورد با بازار ارز داشته است مثبت بوده و سعی کرده انتظارات منطقی واردکنندگان را پاسخ دهد و به همین جهت آینده روشن و مشخصی را ترسیم کند و این کمک کرده تا شاهد نوسانات زیاد در بازار ارز نباشیم.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مدیریت شرایط اقتصادی کشور در راستای جذب منافع اضافی در بازار ارز و همچنین انجام اقداماتی همچون تشکیل بازار متشکل ارز جهت اقدامات شفافیت سبب کاهش التهاب در بازار شده است و مانع فعالیت افراد سودجو در بازار ارز نیز شد. اگر بانک مرکزی این مسیر را ادامه دهد و بتواند در جهت تأمین بخشی از نیازهای ارزی و حتی ریالی فعالان اقتصادی اقدامات لازم را انجام دهد، می‌تواند شرایط فعلی را ادامه دهد.

انتهای پیام/*

www.tehranstar.com