اخبار اقتصادی

وعده کمک ۱۶۰ میلیارد دلاری بانک جهانی به کشورها برای مقابله با کرونا

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بانک جهانی در گزارشی در وبسایت رسمی خود نوشت: بسیاری از کشورهای کم درآمد یا متوسط دنیا هنوز در مراحل اولیه بیماری همه گیر COVID-19 هستند اما تأثیر آن در حال حاضر احساس می شود.

سیستم های بهداشتی و درمانی در اتیوپی و یمن متلاشی شده اند. در کشورهایی مانند هائیتی و مغولستان به کادر پزشکی بیشتری احتیاج دارند.

میلیون ها کودک نمی توانند در پاکستان به مدرسه بروند و برای یادگیری از راه دور به راه حل نیاز دارند. خطرات ناشی از بیماری ویروس کرونا مخصوصاً برای میلیون ها انسان که در فقر زندگی می کنند بسیار زیاد است.

بانک جهانی نیز به سرعت در حال اقدام است تا حمایت خود را افزایش دهد در حالی که کشورها با بحران COVID-19 و طیف گسترده ای از عواقب آن از جمله خطر رکود جهانی روبرو هستند.

با تصویب روز گذشته (پنجشنبه) هیئت مدیره گروه بانک جهانی، این بانک بلافاصله از طریق عملیات بانکی در سراسر جهان پشتیبانی اضطراری خود را آغاز کرد.

بر اساس اعلام بانک جهانی، این کمک فوری به دولت ها و شرکت ها فقط قدم اول یک تلاش گسترده است. با توجه به چالش های بی سابقه ای که COVID-19 به وجود می آورد، بانک جهانی پیش بینی می کند تا ۱۵ ماه آینده ۱۶۰ میلیارد دلار برای کمک به کشورها جهت حمایت از اقشار ضعیف و آسیب پذیر و همچنین حمایت از مشاغل و بهبود وضعیت اقتصادی این کشورها ارسال خواهد کرد.

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی با تأکید بر نقش اساسی که مؤسسات گروه بانک جهانی می توانند بازی کنند، خاطرنشان کرد: به احتمال زیاد فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورها سخت ترین ضربه را از شیوع بیماری خواهند دید.

وی تاکید کرد: گروه بانک جهانی برای کاهش شیوع COVID-19 اقدامات گسترده و سریع را انجام می دهد و ما در حال حاضر عملیات پاسخگویی بهداشتی در بیش از ۶۵ کشور جهان داریم.

بر اساس این گزارش، مفاد ویژه ای برای تأمین سریع اعتبار گروه اول از پروژه های بانک جهانی به میزان ۱٫۹ میلیارد دلار در ۲۵ کشور به تصویب رسیده است.

تیم های بانکی همچنین در تلاش هستند تا سریعاً ۱٫۷ میلیارد دلار دیگر از پروژه های موجود را برای پاسخ سریع به این بیماری همه گیر استفاده کنند.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com