اخبار اقتصادی

ورود ۲۷۰ کشتی اقیانوس‌پیما به بنادر ایران در ۱۷ روز ابتدایی امسال

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ محمد راستاد با یادآوری این‌که سال گذشته به رغم تحریم‌های صنعت حمل‌و‌نقل دریایی و کشتیرانی حدود ۱۵۰ میلیون تن کالا در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شد که نسبت به سال ۹۷ حدود ۶ درصد رشد داشته است، اظهار کرد: از ابتدای امسال تا ۱۷ فروردین ۲۷۰ فروند کشتی اقیانوس پیما وارد بنادر کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد رشد داشته است.

وی افزود: در واردات محموله های غیرنفتی که بخش عمده‌ای از آن‌ها کالاهای اساسی هستند، شاهد افزایش ۲۵ درصدی فعالیت در سال ۹۸نسبت به سال ۹۷ بودیم.

وی با یادآوری این‌که در ایام نوروز با وجود شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا تا دیروز (۱۷ فروردین ۹۹) حدود ۳٫۳ میلیون تن محموله در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده است،  در مدت یاد شده میزان واردات حدود ۱٫۴ میلیون تن و صادرات غیرنفتی حدود ۸۰۰ هزار تن است.

مدیرعامل سازمان بنادر با اعلام این‌که از ابتدای امسال تا دیروز ۱۷ فروردین ۲۰ هزار TEU کانتینر در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده است، ادامه داد: با توجه به آمار و ارقامی که اشاره شد و در شرایطی که بیشترین محدودیت ها برای فعالیت های اقتصادی وجود داشت، خوشبختانه بیشترین حجم عملیات در بنادر تجاری کشور انجام شد.

راستاد افزود: در این خصوص به تفکیک بندر امام خمینی (ره) به لحاظ اینکه هاب کالاهای اساسی به شمار می آید، با حدود ۱٫۵میلیون تن تخلیه و بارگیری بیشترین میزان عملکرد را داشته است.عملکرد بندر شهید رجایی نیز یک میلیون و ۷۰ هزار تن تخلیه و بارگیری بوده است.

وی افزود: در بندر چابهار هم کماکان روند بسیار خوبی را در بحث تخلیه و بارگیری شاهد هستیم و در ایام ابتدایی سال این میزان ۱۵۶ هزار تن بوده که این در کنار فعالیت خوب سایر بنادرمان در این مدت بابت دریافت و ارسال انواع محموله هاست. بخش عمده کالاهایی که در این مدت وارد کشور شده، کالاهای اساسی است که شامل مواد غذایی، نهاده های دامی و غلات است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این زمینه با اشاره به هماهنگی های بسیار خوب در روزهای ابتدایی سال بین سازمان بنادرو دریانوردی، سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در تخلیه بار از بنادر کشور، تصریح کرد: خوشبختانه همزمان با عملیاتی که در اسکله ها و بنادر در این ایام وجود داشت، تخلیه محموله ها از انبارهای بنادر به مقاصد مصرفی هم با سرعت و قدرت در حال انجام بود. در این خصوص شاهد یک تعامل بسیار خوب بین سازمان بنادر با سازمان راهداری و شرکت راه آهن بودیم که با استفاده از کامیون و واگن در حمل‌و‌نقل ریلی تخلیه از بنادر در جریان بود.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com