اخبار اقتصادی

ورود وزارت اطلاعات به موضوع قاچاق خاک

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم علیمراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: ۲٫۴ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز هستند که تنها ۱٫۱ میلیون هکتار آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم اتفاق افتاده است.

وی افزود: ۶۰ درصد اراضی ما کمتر از یک درصد و بخش قابل توجهی از آنها کمتر از ۰٫۵ درصد مواد آلی دارند در حالی که این عدد باید حداقل دو درصد باشد که این امر تأثیر زیادی بر روی حاصل خیزی خاک و افزایش بهره وری دارد.

اکبری اضافه کرد: اگر سطح مواد آلی خاک ۲ برابر شود میزان تولید محصولات کشاورزی  30 تا ۳۵ درصد اضافه می‌شود و مصرف آب نیز ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.

وی درباره آخرین وضعیت طرح شبکه‌های زه‌کشی و آبیاری فرعی غرب و شمال غرب کشور که در سطحی بالغ بر 227 هزار هکتار انجام می شود  اظهار داشت: ۲۰۳ هزار هکتار یا ۹۴ درصد از پروژه در شبکه‌های فرعی به اتمام رسیده است اما ۵۳ هزار هکتار آن به زیر کشت رفته که دلیل آن عدم تأمین منابع لازم توسط وزارت نیرو است؛ این وزارتخانه نتوانسته شبکه‌های اصلی را ایجاد و آبرسانی کند.

وی افزود: وزارت نیرو برای اتمام این پروژه حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان نیاز منابع دارد، همچنین وزارت جهاد کشاورزی نیز با ۴۰۰ میلیارد تومان کمبود منابع برای تکمیل شبکه‌های فرعی مواجه است که البته ما بخشی از کمبود منابع‌ را به پیمانکاران بدهکار هستیم و پروژه‌ها انجام شده اما بدهی دولت به بخش خصوصی پرداخت نشده است.

اکبری تاکید کرد: در حال حاضر از ۲۲۷ هزار هکتار کل این پروژه ۲۲۳ هزار هکتار آن آماده بهره‌برداری است اما آبرسانی به آن صورت نگرفته است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: پروژه سیستان نیز در دو بخش تعمیر، انتقال و توزیع آب و داخل خود مزرعه برای انجام سیستم‌های نوین آبیاری در جریان است که مرحله اول آن به اتمام رسیده و در حال تست و آزمایش است.

وی افزود: تمام این پروژه به طور کامل مدرن و بخشی از آن نیز هوشمند است که ۴۶ هزار هکتار آن انجام شده است. 

اکبری یادآور شد: از ۲۰۰ هزار هکتار پروژه ۴۶ هزار هکتار آن قابلیت عملیاتی دارد اما برای ایجاد توازن منطقه‌ای آن را در سطح همان ۲۰۰ هزار هکتار انجام دادیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این پروژه ۴۵۰۰ کیلومتر لوله زیر زمین کار گذاشته شده است و ۲۰ هزار هکتار از این پروژه آماده است و ۲۶ هزار هکتار آن تا پایان اسفندماه به پایان می‌رسند.

وی گفت: در فاز دوم این پروژه سیستم‌های نوین آبیاری با توجه به تقاضای موجود انجام خواهد شد.

* آئین‌نامه لایحه حفاظت از خاک به ۳ دستگاه برای بررسی و تأیید ارسال شد

اکبری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت حفظ و نوسازی اراضی کشور گفت: شعار ما در وزارت جهاد کشاورزی در ابتدای امر مدیریت منابع خاک و بعد از آن مدیریت منابع آب است؛ خاک مخزن آب به حساب می‌آید و لازمه تولید پایدار است.

وی افزود: لایحه خاک در مجلس تصویب شد و مراسم تدوین و اجرای آن در معاونت آب و خاک به اتمام رسید و آئین‌نامه تدوین شده آن به کلانتری رئیس سازمان محیط زیست، نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی و نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه ارسال تا مورد بررسی و تأیید نهایی قرار گیرد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: سالانه به اندازه  500 هزار هکتار پروژه برای بهبود وضعیت خاک و توان حاصلخیزی آن وجود دارد اما برای تحقق این امر اعتباری تخصیص داده نشده است؛ ما پیشنهاد دادیم که ۳ تا ۵ درصد منابع معاونت آب و خاک را به این پروژه اختصاص دهیم تا برای این بخش مورد استفاده قرار گیرد. 

گزارشی از قاچاق خاک نداریم 

اکبری همچنین در ارتباط با قاچاق خاک اظهار کرد: در این ۵ سالی که بنده در معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی مشغول به کار هستم  گزارشی درباره قاچاق خاک به ما ارسال نشده است؛ فیلمی نیز که در این خصوص در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر شده بود با همکاری ریاست جمهوری،‌وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های امنیتی مورد بررسی قرار دادیم و مشخص شد که خاک‌های صنعتی بودند.

وی در واکنش به اینکه خاک‌های کشاورزی در قالب خاک‌های صنعتی از کشور قاچاق شده‌اند گفت:‌براساس بررسی دستگاه‌های یاد شده تاکنون گزارشی درباره این موضوع نداشته‌ایم؛ خاک‌های صنعتی با نظر وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت قابل حمل و جابه‌جایی دارند. 

اکبری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به فعالیتهای انجام شده برای زه‌کشی در استان گلستان آن را فعالیتی کلیدی برای مقابله با سیل و حفظ خاک دانست و گفت: براین اساس در سال گذشته ۳۰ هزار هکتار از ۵۰ هزار هکتار این منطقه به اتمام رسید و ۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای پروژه گلستان از محل سیل در نظر گرفته شد.

وی افزود: در صورتی که زه‌کش در این استان وجود نداشت خسارت وارد شده به این استان بیش از دو برابر خسارت فعلی بود به طوری که زه‌کش توانست ۱۱۰ متر مکعب در ثانیه آب سیل را تخلیه کند که اگر این کار انجام نمی‌شد به اراضی، ساختمانها و مایملک مردم وارد می‌شد. 

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با فعالیتهایی که برای قنوات کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور انجام شده است گفت: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ یک از قنوات کشور لایروبی و مرمت نشدند اما بعد از این مدت ۲۸ هزار کیلومتر از ۱۴ هزار کیلومتر قنوات کشور بازسازی شده‌اند.

وی گفت: بودجه مورد نیاز برای مرمت و بازسازی مابقی قنوات ۳۰۰ میلیارد تومان در سال است و در حال حاضر سالانه ۱۴۰ میلیارد تومان به آن اختصاص می‌یابد هرچند که پیش از این بودجه این بخش تنها ۸ میلیارد تومان بود. 

اکبری یادآور شد: قنوات ۵ تا ۶ میلیارد تخلیه آب را دارند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی  پاسخ به سوال خبر نگار تسنیم در واکنش به احتمال حذف احتمالی ارائه تسهیلات به سامانه‌های نوین آبیاری در سال آینده گفت: طبق قانون تنها ۱۵ درصد این پروژه‌ها را باید خود مردم خودیاری کنند که برای سال آینده نیز همین روال ادامه دارد و مابقی آن را دولت تأمین می‌کند؛ ارائه تسهیلات بلاعوض توسط دولت در این پروژه‌ها به میزان ۸۵ درصد یک قانون و غیرقابل تغیر است .

وی اظهار کرد: ۱۹۵۰ پروژه در حوزه آب و خاک در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران افتتاح می‌شود که اعتبار آن حدود ۸۷۶ میلیارد تومان است. 

اکبری در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: کشور ما تاب‌آوری توسعه افقی اراضی کشاورزی به غیر از مناطق مرزی را ندارد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: براین اساس توسعه عمودی یا همان افزایش بهره‌وری در دستور کار است که ظرفیت‌های مناسبی در این ارتباط وجود دارد.

وی یادآور شد: سندی در این ارتباط و برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی که در محل اتاق بازرگانی ایجاد و در حال پیگیری است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com