اخبار اقتصادی

نفت ارزان و کرونا اقتصاد خاورمیانه را ۱۱۶ میلیارد دلار کوچک کرد

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، شوک ناشی از افت شدید قیمت نفت و شیوع گسترده ویروس کرونا آنچنان سنگین و ناگهانی بوده که اقتصاددانان از تحلیل این رویدادهای کم سابقه ناتوان شده اند.

بر اساس برآورد بانک جهانی از شاخص های اقتصادی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، تا ابتدای ماه آوریل اقتصاد کشورهای این منطقه حدود ۱۱۶ میلیارد دلار یعنی معادل حدود ۳٫۷ درصد نسبت به سال گذشته کوچکتر شده است.

بانک جهانی در تازه ترین برآورد خود بر عدم شفافیت وضعیت موجود تاکید بیشتری داشته و اعلام کرد: «برآوردهای هزینه های بحران جاری برآوردهایی سیال است زیرا با توجه به گسترش شیوع کرونا پیش بینی نحوه واکنش اقتصاد جهانی، سیاست های ملی و جوامع بسیار دشوار شده است.»

منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تقریبا در مرکز دو بحران موجود متوجه اقتصاد جهانی قرار گرفته است. خاورمیانه به عنوان منطقه میزبان برخی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان همچنین در حال مواجهه با شمار روز افزون موارد ابتلا به ویروس کروناست و از جمله ایران جزء کشورهای عمده درگیر این بحران به شمار می رود.

فرید بلهاج نایب رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقای بانک جهانی در این باره گفت: «خاورمیانه و شمال آفریقا بیش از هر منطقه دیگری در جهان با ۲ بحران متفاوت اما مرتبط یعنی شیوع کرونا و افت قیمت نفت مواجه است.»

بانک جهانی گفته علاوه بر آسیب وارده به اقتصادهای منطقه از ناحیه افت وضعیت سلامت عمومی، شیوع کرونا همچنین در حال کاهش دادن تقاضای جهانی برای کالاها و خدمات تولیدی این منطقه است. بحران جاری همچنین به دلیل محدود کردن تردد افراد در حال کاهش دادن عرضه و تقاضای داخلی است.

در همین حال، به گفته بانک جهانی افت قیمت نفت در عین حالی که در حال آسیب زدن به کشورهای صادرکننده نفت است، از طریق کاهش حجم ارسال پول، سرمایه گذاری و جریان سرمایه به اقتصاد کشورهای وارد کننده نفت نیز لطمه می زند. ۳ کشور از ۶ کشور عرب حاشیه خلیج فارس احتمالا در سال جاری میلادی شاهد رشد منفی اقتصادی خواهند بود و رشد اقتصادی در عربستان احتمالا اندکی بالاتر از صفر خواهد بود.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com