اخبار اقتصادی

نظارت تکمیلی و از راه دور بر ذبح شرعی در دیگر کشورها از طریق دوربین

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام و المسلمین رضا تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی امروز در مراسم رونمایی از سامانه حلال ایران و  در چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار کرد: نظارت از ارکان مدیریتی به حساب می‌آید و سامانه‌ای که امروز راه‌اندازی شد از فعالیت‌های نظارتی در حوزه مدیریتی، نظارت بر ذبح شرعی و محصولات حلال به حساب می‌آید.

وی افزود: نظارت‌ها هر چه دقیق‌تر باشد فرآورده‌های تولیدی در حوزه تغذیه بهتر و سالم‌تر در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد و راه‌اندازی این سامانه خدمت بزرگی به مردم است.

حجت‌الاسلام و المسلمین  تقوی با بیان اینکه به لحاظ شرعی حاکمیت اسلامی مکلف است غذای حلال  را در اختیار مردم قرار دهد ادامه داد: در بازار اسلامی تمام محصولاتی که عرضه می‌شود حلال  و متناسب با فقه اسلامی و شرعی است.

وی تصریح کرد: یکی از معیارهای مسلمانی آن است که در بازار ماکولات و مشروبات عرضه شده در آن حلال  باشد.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: با راه‌اندازی این سامانه علاوه بر حفظ نظارت‌های مستقیم از طریق ناظران مستقر در کشورهای مبدا واردات، نظارت بر خط و از دور نیز انجام خواهد شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی با بیان اینکه در موضوع محصولات حلال و اعطای نشان به این محصولات پراکندگی میان دستگاه‌های مختلف وجود دارد گفت: بر اساس این سامانه فعالیت‌های بخش‌های مختلف از جمله سازمان استاندارد، اتاق بازرگانی و … تحت این سامانه نظارت می‌شود.

وی یادآور شد که در حال حاضر ایران از کشورهایی مانند مغولستان، اندونزی، هند، گرجستان، قرقیزستان، رومانی و استرالیا، گوشت به کشورمان وارد می‌کند که در تمام این کشورها سامانه نظارت بر ذبح حلال  راه‌اندازی شده است.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد که در حال حاضر حدود ۵۰ نفر ناظر شرعی در کشورهای مختلف و به صورت مستقیم بر روند ذبح نظارت دارند که در کنار آن نظارت از راه دور و از طریق این سامانه نیز انجام می‌شود.

بهروز طاهایی مدیر عامل مرکز حلال جمهوری اسلامی ایران در کشور برزیل نماینده دفتر نمایندگی ولی فقیه در کشور برزیل نیز که در این مراسم از طریق ویدئو کنفرانس در جلسه حاضر بود گفت: با اجرای این طرح هیچ ناظر شرعی حذف نمی‌شود بلکه دوربین نیز به روند نظارت و ذبح شرعی افزوده می‌شود.

وی افزود: این دوربین‌ها به درخواست ایران و توسط خود کشتارگاه‌های برزیل در محل ذبح دام نصب شده و هزینه اضافی نیز برای نصب این دوربین‌ها از ایران دریافت نشده است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com