اخبار اقتصادی

موافقت اعضای اوپک و متحدانش برای ادامه توافق کاهش تولید نفت

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز ، خالد الفالح،  وزیر انرژی عربستان گفت کشورها باید برای باز نگه داشتن مسیرهای کشتیرانی برای عبور نفت و سایر محصولات انرژی پس از حملات هفته گذشته همکاری کنند تا از عرضه ثابت انرژی مطمئن باشیم.

فالح هیچ طرحی برای اقدامات محکم پس از حمله به ۲ نفتکش در ۱۳ ژوئن ارائه نداد و گفت عربستان هر کاری لازم باشد برای اطمینان از امنیت عبور انرژی از عربستان و سایر متحدانش در منطقه انجام می‌دهد.

 فالح گفت:« ما از زیرساخت ها و قلمروی خود حفاظت می‌کنیم و این کار را علی‌رغم تلاش‌هایی که برای هدف قرار دادن برخی از تاسیساتمان می‌شود، انجام می‌دهیم».

وی پس از کنفرانس سرمایه‌گذاری ژاپن و عربستان گفت:« ولی مسیرهای دریایی تجارت جهانی باید توسط سایر قدرت ها هم جمعی محافظت شوند. ما عقیده داریم این اتفاق می‌افتد ولی باید مطمئن شویم بقیه دنیا هم متوجه هستند».

فالح انتظار دارد اوپک و سایر تولید کنندگان از جمله روسیه پس از اجلاس جی۲۰ که در ۲۸ و ۲۹ ژوئن در اوساکای ژاپن برگزار می‌شود ، در مورد تمدید توافق کاهش تولید نفت تصمیم‌گیری کنند.

 اوپک و سایر تولید کنندگان طی ائتلافی، یک قرارداد برای کاهش تولید ۱٫۲ میلیون بشکه نفت در روز از اول ژانویه دارند. این توافق همین ماه پایان می یابد و این گروه باید طی هفته های آتی برای حرکت بعدی تصمیم گیری کنند.

 فالح گفت اوپک به سمت تمدید این توافق پیش می‌رود.

 وی در اوایل همین ماه گفته بود اوپک به قرارداد تمدید این توافق نزدیک شده تا پس از ماه ژوئن هم عرضه نفت را کاهش دهد. گرچه هنوز مذاکرات بیشتری با کشورهای غیراوپک لازم است.

 وقتی از فالح در مورد موافقت روسیه با تمدید این توافق سوال شد، پاسخ داد:« قطعاً».

« ما موفق شده ایم سطح مناسبی از عرضه را داشته باشیم و ذخایر نفتی را در حدی نگه داریم که باید باشد. من امیدوارم با موافقت هایی که از کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک گرفته‌ام، این توافق در نیمه دوم سال هم ادامه یابد».

 رشد تقاضای نفت علیرغم درگیری های تجاری در بازارهای جهانی متوقف شده و انتظار می‌رود تقاضای جهانی در سال جاری بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه در روز باشد.

 فالح گفت:« ما شاهد رکود از جانب چین ، آمریکا ، هند یا سایر اقتصادهای پیشرفته نخواهیم بود».

 انتهای پیام/۴۴

www.tehranstar.com