اخبار اقتصادی

موافقت ائتلاف اوپک با کاهش تولید نفت به‌شرط پیوستن آمریکا

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، تولیدکنندگان بزرگ نفت دنیا از جمله عربستان و روسیه در شرایطی با کاهش تولید موافقت می‌کنند که آمریکا به آنها بپیوندد. هدف از این کاهش تولید مقابله با تأثیرات مخرب شیوع ویروس کرونا بر تقاضای نفت است.

تقاضای جهانی نفت ۳۰ درصد معادل ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش یافته و در همین حال عربستان و روسیه بازارها را با نفت اضافی پر کرده‌اند.

هفته گذشته سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه طی ائتلافی گفتگو در مورد کاهش تولید را آغاز کردند ولی از کشورهای غیراوپک مخصوصاً آمریکا هم می‌خواهند تا همکاری کنند.

به‌گفته دو منبع اوپک، اجلاس روز پنجشنبه به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود.

آمریکا متعهد به مشارکت در هیچ قراردادی نیست. به‌گفته دونالد ترامپ، طبق این قرارداد ۱۰ تا ۱۵ درصد از عرضه جهانی نفت از بازار خارج می‌شود. شرکت‌های آمریکایی به‌خاطر قوانین ضدتراست نمی‌توانند تولیدشان را تغییر دهند.

کاخ سفید اعلام کرده تنها مذاکره بین سایر کشورها را تشویق می‌کند. شرکت‌های بزرگ نفت آمریکا و گروه‌های صنعتی این کشور مخالف کاهش تولید اجباری هستند.

 وزرای انرژی جی۲۰ و اعضای برخی سازمان‌های بین‌المللی دیگر ویدئوکنفرانس خود را در روز جمعه به‌میزبانی عربستان برگزار می‌کنند. تلاش برای درگیرکردن آمریکا در قرارداد کاهش تولید در دستور کار این وزرا خواهد بود.

 روسیه و عربستان سعودی مدتهاست از این شرایط ناراضی‌اند که محدودیت‌های اوپک و سایر کشورها یک جای خالی در بازار برای نفت شیل آمریکا باز کرده است، به این ترتیب آمریکا تبدیل به بزرگترین تولیدکننده دنیا شده است.

 عربستان سعودی برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار، تولید نفت خود را از اول آوریل تا ۱۲٫۳ میلیون بشکه در روز افزایش داده و اعلام کرده است قصد دارد بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز تولید داشته باشد. ریاض تأکید کرده است دیگر بار اضافی تولید را بر دوش نمی‌کشد.

انتهای پیام/۱۷+

www.tehranstar.com