اخبار اقتصادی

مقاومت صنعت نفت آمریکا در برابر هرگونه همکاری با اوپک و متحدانش

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، توییت پیروزمندانه دونالد ترامپ مبنی بر اینکه عربستان و روسیه آماده کاهش تولید نفت هستند، احتمالاً یک مشکل بزرگ دارد: آمریکا و سایر تولید کنندگان غیر اوپک هم باید به آنها بپیوندند.

 عربستان سعودی می خواهد تمام دنیا بار این کاهش تولید را به دوش بکشند یعنی ترامپ باید شرکت های نفتی ناسازگار خود را که حدود نیم قرن است هیچ محدودیت تولیدی نداشته اند، به همراه حدود ۶ هزار شرکت حفاری شیل متحد کند.

 قرار است ترامپ امروز با سران صنعت نفت آمریکا دیدار کند. این نشست می تواند جلسه ای پر مباحثه باشد. موسسه نفت آمریکا که شامل تولیدکنندگان بزرگ این کشور می‌شود، از دولت آمریکا خواسته از بازار داخلی بیرون بروند و بر تلاش های دیپلماتیک متمرکز شود. برخی تولیدکنندگان تگزاس موافق کاهش تولید هستند چون ذخایر آنها رو به پایان است. برخی دیگر عقیده دارند آمریکا باید عربستان را به خاطر پر کردن بازار از نفت تحریم کند.

 قیمت نفت پس از این اظهارات ترامپ ۳۵ درصد افزایش یافت ولی بعد از اینکه عربستان و روسیه توافق برای کاهش تولید را رد کردند دوباره پایین آمد. عربستان سعودی درخواست یک اجلاس اضطراری برای تولید کنندگان اوپک و متحدانش را داده تا به قراردادی منصفانه برای متعادل کردن بازار نفت برسند.

رایان سیتون، نماینده تولیدکنندگان نفت تگزاس که اولین بار ایده پیوستن آمریکا به قرارداد کاهش تولید عربستان و روسیه را مطرح کرد، در مصاحبه با بلومبرگ گفت:« باید مذاکره کنیم و بفهمیم چگونه باید این گروههای مختلف را گرد هم جمع کرد». وی بعد در توییتر اعلام کرد مکالمه خوبی با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در مورد کاهش ۱۰ میلیون بشکه در روز از تولید جهانی نفت داشته است و به دنبال گفتگو با شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان است.

  نمایندگان صنعت نفت آمریکا هشدار داده اند هرگونه سهمیه‌بندی داخلی برای کاهش تولید نفت این پیام را به عربستان و روسیه می رساند که جنگ قیمت را برده اند. این رویکرد به تولیدکنندگان نفت کم هزینه آمریکا آسیب می رساند.

یک گزینه دیگر محدود کردن صادرات است که تا ۲۰۱۵ به مدت ۴۰ سال ممنوع بود. به گفته کیتی بیل، یکی از موسسان شرکت استندهیل استراتژی در واشنگتن، محدود کردن صادرات احتمالاً موثر ترین شیوه برای کاهش تولید است. این روش به همراه صدور مجوز برای تولید کنندگان جهت استفاده از ذخایر استراتژیک نفتی طی چند ماه آینده کارآمد خواهد بود.

برای تولیدکنندگان نفت شیل تگزاس، بزرگترین ایالت تولید نفت آمریکا، کاهش تولید ربطی به نگرانی‌های ژئوپلتیکی ندارد. تولید کنندگان همین حالا هم هزینه ها، کارکنان و چاه های خود را کاهش داده اند. تولید نفت آنقدر بالا بوده که ظرفیت ذخیره سازی به سرعت در حال پر شدن است و در نهایت تولیدکنندگان مجبور می شوند چاه ها را ببندند.

سیتون گفت:« مسئله در حال حاضر متعادل شدن بازارهای نفت نیست بلکه ثبات این بازارها به شیوه‌ای استراتژیک و هوشمندانه است نه با روشی انفعالی و پس از پر شدن ذخایر».

انتهای پیام/۱۲۸

www.tehranstar.com