اخبار اقتصادی

مردم تا پایان بهمن در مصرف گاز و برق صرفه جویی کنند

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: قطع برق برخی از واحدهای پتروشیمی منطقه ویژه ماهشهر در روزهای اخیر، ربطی به شبکه سراسری برق کشور نداشته و اگر مشکل یا اختلالی وجود داشته، مربوط به تأسیسات داخلی این پتروشیمی‌ها بوده است.

وی افزود: شبکه سراسری برق هم‌اکنون در سراسر کشور بدون مشکل در حال برق‌رسانی به بخش های خانگی، صنعتی و … است.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به ادامه مصرف بالای گاز در بخش خانگی تصریح کرد: لازم است ضرورت مدیریت مصرف گاز و برق به مقدار حداقل ۱۰ درصد صرفه‌جویی تا پایان بهمن‌ماه سال جاری در دستور کار مردم عزیزمان باشد تا بتوانیم از روزهای سرد امسال بدون مشکل عبور کنیم.

بر اساس این گزارش، با وجود افزایش محدود دما در چند روز پایانی هفته جاری طبق پیش بینی سازمان هواشناسی، اما از ابتدای هفته آینده باز هم دمای هوای کشور کاهش می یابد.

در مجموع، متوسط دمای هوای کشور هم در هفته جاری و هم در هفته آتی، سرمای سراسری در اغلب نقاط کشور نشان می دهد و مصرف بالای گاز طبیعی به عنوان مهمترین سوخت گرمایشی منازل مسکونی در ایران، از شاخصه های چنین شرایطی است.

نیروگاه‌های کشور هم اکنون با مصرف ۹۰ میلیون لیتر در روز سوخت مایع و ۸۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در هر روز در حال تولید برق هستند و اگر مصرف گاز بخش خانگی بیش از این افزایش یابد، بدون شک نیروگاه‌های کشور با مشکل تأمین برق مواجه خواهند شد.

ضروری است که صرفه‌جویی حداقل ۱۰ درصدی در مصرف گاز و برق تا پایان بهمن ماه ادامه یابد که در این خصوص، اگر هر نفر یک لامپ اضافه را خاموش کرده و با پوشیدن لباس مناسب، دمای وسایل گرمایشی منزل خود را در سطح دمای رفاه (۱۸ تا ۲۲ درجه) نگه دارد، مشکلی در تأمین گاز و برق نخواهیم داشت.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com