اخبار اقتصادی

محورهای۱۱ گانه بخش تعاون در نشست مشترک با رئیس کل بانک مرکزی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،رییس کل بانک مرکزی در دیدار با رئیس  و هیات رئیسه و معاونین اتاق تعاون، با بیان اینکه بانک مرکزی در راستای حفظ تعادل بازارها، کنترل بازار ارز را در دستور کار دارد ابراز امیدواری کرد با تداوم آرامش نسبی بازارها شاهد رونق بیشتر تولید باشیم.

در نشست هم اندیشی رییس کل بانک مرکزی با رئیس و اعضای هیات رئیسه و معاونین اتاق تعاون، رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بخش غیردولتی بازوی توانمند اقتصاد کشور است، تصریح کرد: بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای رفع موانع فعالان بخش غیردولتی به کار می‌گیرد.

لزوم توجه نظام بانکی کشور به تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط و سوق دادن تامین مالی بنگاه های بزرگ به سمت بازار سرمایه همچنین اجرای احکام سند توسعه بخش تعاون در خصوص سهم بخش تعاون از بازار پولی و بانکی و ایجاد نهادهای مالی در قالب تعاونی، استفاده از ظرفیت تعاونی های مرزنشین در توزیع کالاهای اساسی و تخصیص ارز جهت واردات کالاهای اساسی توسط تعاونی های مرزنشین از  مهمترین محورهای مطروحه مسئولان بخش تعاون در این نشست بود. ارز نیما

گفتنی است، در بخش دیگری از این نشست تاکید بر پیش قدم شدن دولت و بانک مرکزی در اصلاح قانون پولی و بانکی کشور از طریق ارائه لایحه و تجهیز بانک های دولتی جهت انجام ماموریت تامین مالی فعالیت های توسعه ای از جمله حمایت از بخش تولید از طریق ابزارهایی همانند افزایش سرمایه بانک های دولتی همچنین  ارتقای بهره وری نظام بانکی از طریق توسعه بانکداری الکترونیک، کاهش تعداد شعب بانکی جهت کاهش قیمت تمام شده پول، تعیین تکلیف بدهی های دولت به نظام بانکی کشور، توجه به محدودیت ها و مشکلات واردکنندگان در انجام تعهدات ارزی خود، برخورد یکسان با شرکت های دولتی و غیردولتی(تعاونی و خصوصی)در تخصیص ارز،  ایجاد کارگروه های تخصصی برای برگزاری جلسات مشترک به صورت مستمر و تاکید بر هماهنگی بین همه فعالان اقتصادی جهت مقابله با تحریم ها ارائه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

*بانک مرکزی حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط را به طور جدی پیگیری می‌کند

در ادامه این نشست، همتی با اشاره به نزدیک شدن نرخ ارز بازار آزاد به ارز نیما گفت: خوشبختانه بازار ارز از ثبات برخوردار است و روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود یافته است که نشانه استقبال فعالان اقتصادی از سیاست های ارزی اخیر است.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در پاسخ به درخواست های فعالان اقتصادی بخش های غیردولتی برای تامین مالی واحدهای تولیدی به تشریح برنامه های بانک مرکزی برای هدایت نقدینگی به واحدهای تولیدی پرداخت و گفت: بانک مرکزی حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط را به طور جدی پیگیری می کند.

وی ادامه داد: در همین راستا و به منظور جلوگیری از رکود، برنامه های جدید بانک مرکزی پس از نظرخواهی از کارشناسان پولی کشور درحال تدوین است و در قالب «طرح تامین مالی مولد» اجرایی خواهد شد.

همتی با اشاره به اینکه نظام بانکی علیرغم محدودیت های موجود همواره پشتیبان بخش تولید کشور بوده است، تاکید کرد: در سال جاری میزان پرداخت تسهیلات به بخش های تولیدی افزایش خواهد یافت و تا سقف ۳۰هزار میلیارد تومان اعتبار به «SME» ها اختصاص خواهد یافت.

نمایندگان فعالان اقتصادی بخش غیردولتی همچنین ضمن اعلام آمادگی برای تعامل و همراهی بیشتر با سیاست های بانک مرکزی به طرح دغدغه های خود در خصوص رفع موانع ارزی و ریالی تولید و صادرات، افزایش تعامل تجاری با همسایگان، تسریع در رفع تعهد ارزی از طریق واردات در برابر صادرات و… پرداختند و خواستار برگزاری مستمر این جلسات شدند که این درخواست با موافقت رئیس کل بانک مرکزی همراه بود.

 انتهای پیام/

www.tehranstar.com