اخبار اقتصادی

ماجرای دستور ترخیص ۴ میلیون تن کالای اساسی/ آیا یک توازن مقطعی در مصرف اقلام اساسی شکل گرفت؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ چند روز قبل رئیس جمهور اعلام کرد،‌حدود  4 میلیون تن کالا از کالاهای اساسی در گمرکات است. کالاهای اساسی که خریداری، حمل و به گمرک آمده و مقرراتی را که لازم بود مورد توجه قرار دهیم تا این کالاها از گمرک آزاد شود و به داخل کشور بیاید، امروز بررسی کردیم. بانک مرکزی و وزارت صمت این چارچوب را مشخص کردند و همین امروز به صاحبان کالا اعلام می‌شود که چگونه کالایشان در اختیارشان قرار می‌گیرد و از گمرکات وارد کشور می‌شود. همچنین درباره کالاهایی که آمده و روی کشتی است، تصمیم بسیار خوبی اتخاذ شد و می‌توانیم مطمئن باشیم در روزهای آینده این ۴ میلیون تن کالا وارد کشور می‌شود و این حرکت بسیار خوبی برای بازار و منابع کشور است.

همچنین معاون اول رئیس جمهور در این باره تاکید کرد،‌ در گزارش وزیر اقتصاد به وجود ۴ میلیون تن کالای غیر از کالای اساسی که از قبل در بنادر و گمرکات کشور مانده بود اشاره شد که تصمیمات خوبی نیز در این زمینه اتخاذ شده است تا صاحبان کالا در مقابل صادرات بتوانند از این محل تسویه لازم را انجام دهند تا با واردات این کالاها میزان تولید در کشور افزایش یابد.

آنچه که مسلم است این است که دولت در شرایط فعلی اقدام به تامین ارز این کالاهای دپو شده در گمرکات نکرده است. سوالی که وجود دارد این است که اگر ارز کافی برای تخصیص به این ۴ میلیون تن کالای اساسی وجود داشته چرا تامین ارز انجام نشده است؟ از طرف دیگر اگر با توجه به کاهش فروش نفت ارز کافی برای تخصیص وجود ندارد مقامات ارشد دولتی چگونه وعده ترخیص این اقلام را داده اند؟

کاهش مصرف محصولات غذایی با حذف مقطعی رستورانها از زنحیره عرضه

با شیوع کرونا و  با حذف تقاضای عمومی در مصرف محصولات غذایی  از جمله مرغ و گوشت در بخش رستورانها و گردشگری به نظر میرسد بایستی شاهد کاهش شدید قیمت این محصولات باشیم. همچنین با افت درآمد در بخشهای غیر رسمی اقتصاد میتوان انتظار کاهش مصرف خانوار از این وجه را نیز مدنظر قرار داد.

توازن جدید با کاهش مصرف و عدم ترخیص نهاده ها از گمرکات

گفتنی است، یکی از محورهای مهم تعیین قیمت گوشت و مرغ مربوط به نحوه تامین نهاد‌های  مربوطه میباشد. در این بین کاهش شدید مصرف در کنار عدم ترخیص کالاهایی مثل نهاده‌های دامی و برنج یک توازن جدید  در این بخش از اقتصاد ایجاد کرده است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com