اخبار اقتصادی

فروش ماهانه بوئینگ برای نخستین بار طی ۵۸ سال گذشته صفر شد

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، شرکت بوئینگ هیج سفارش جدیدی برای هواپیما در ماه گذشته دریافت نکرد. این اولین باری است که این هواپیما سازی از ۱۹۶۲ تا حالا هیچ ثبت سفارشی نداشته است. بوئینگ مکس ۷۳۷ که زمانی پرفروش ترین هواپیمای آمریکا بود، پس از سقوط مرگبار همچنان زمین‌گیر است.

بوئینگ همچنان با بحرانی دست و پنجه نرم می کند که پس از دومین سقوط هواپیمای مکس در مارس سال گذشته آغاز شد. این هواپیما سازی اعلام کرد ماه گذشته تنها ۱۳ هواپیما به مشتریانش تحویل داده است.  بویینگ در ژانویه سال گذشته سفارش ۴۵ هواپیما را ثبت کرد و ۴۶ هواپیما تحویل داد.

 بیشتر مشتریان خطوط هوایی از سفارش جدید مکس ۷۳۷ اجتناب می کنند تا زمانی که ناظران اجازه پرواز دوباره به این هواپیما را بدهند. زمین‌گیر شدن این هواپیما ماهانه خسارت‌های مالی هنگفتی برای بوئینگ دارد.

بوئینگ در ۲۰۱۹ بدترین سال خود را از نظر ثبت سفارش طی دهه ها تجربه کرد. این هواپیماسازی در کل سال ۲۰۱۹ درگیر بحران مکس 737 بود که باعث متوقف شدن تولید این هواپیما برای اولین بار پس از بیست سال شد. دنیس مولنبرگ، مدیر اجرایی این شرکت هم در ماه دسامبر از سمت خود استعفا داد.

 به تعویق افتادن بازگشت مکس به آسمان به معنای عدم تحویل هواپیما به مشتریان و عدم دریافت پول از آنها بود.

این اتفاق میلیاردها دلار خسارت برای این شرکت و عرضه کنندگان آن به دنبال داشت که مجبور بودند در بحبوحه بی ثباتی بر سر بازگشت جت های مکس ۷۳۷، کارگران خود را اخراج کنند.

 از طرف دیگر، خطوط هوایی هم مجبور شدند مکس ۷۳۷ را از برنامه پرواز خود تا اواسط ۲۰۲۰ خارج کنند که باعث لغو هزاران پرواز شد.

بدهی بوئینگ در ۲۰۱۹ به ۲۷٫۳ میلیارد دلار رسید و همچنان رو به افزایش است چون این هواپیما سازی خسارت وارده به مشتریان و عرضه کنندگان خطوط هوایی را  جبران می کند و همزمان با شکایت ها دادخواهی ها می‌جنگد و حقوق کارمندانش را می پردازد.

 انتهای پیام/۱۹

www.tehranstar.com