اخبار اقتصادی

فرصت بنزینی روزهای کرونایی تا اوج گیری دوباره مصرف

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، متوسط مصرف روزانه بنزین در کشور در ۱۵ روز نخست سال جاری به ۴۴ میلیون لیتر رسیده و این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، کاهشی ۱۰۰ درصدی داشته و در واقع مصرف بنزین در دو هفته ابتدایی فروردین ماه، به میزان قابل توجهی با صرفه جویی همراه بوده است.

صرفه جویی حاصل شده که توفیق اجباری ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش ترددهای شهری و بین شهری بوده، موجب شده تا ذخایر استراتژیک بنزین کشور بیش از هر زمان دیگری در وضعیت مطلوب باشد و بررسی های تسنیم نشان می دهد صادرات بنزین با کیفیت ایرانی به صورت مستمر ادامه دارد.

از ابتدای هفته جاری، برخی شرکت های خصوصی در کلانشهرها فعالیت اداری خود را آغاز کرده اند و با توجه به اینکه به نظر می رسد برخی مشاغل از ابتدای هفته آینده (شنبه ۲۳ فروردین) فعالیت خود را آغاز خواهند کرد، دوباره رفته رفته شاهد افزایش تردد درون شهری خواهیم بود و به تبع آن، در ادامه افزایش ترددهای بین شهری را نیز شاهد خواهیم بود و این افزایش تردد به معنای افزایش تقاضا برای سوخت، مخصوصا بنزین است.

به عبارتی رفته رفته شاهد افزایش مصرف بنزین در کشور خواهیم بود و فرصت فعلی صرفه جویی حاصل شده در مصرف روزانه بنزین، در هفته های آتی کمرنگ و کمرنگ تر می شود، لذا از فرصت فعلی می توانیم برای افزایش ذخایر استراتژیک بنزین و صادرات بیش از پیش این فرآورده استراتژیک نفتی استفاده کنیم.

بررسی های تسنیم نشان می دهد صادرات فرآورده های نفتی ایران از جمله بنزین، در وضعیت خوبی قرار دارد و بازگشت دوباره مصرف به بیش از ۸۰ میلیون لیتر که پیش بینی می شود تا حدود یک ماه آینده شاهد آن باشیم، فرصت ذخیره بیشتر و افزایش صادرات را دوباره از کشور می گیرد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com