اخبار اقتصادی

ظرفیت اسمی نیروگاه‌های کشور به ۸۲ هزار و ۴۰۰ مگاوات رسید

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هم‌اکنون ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور ۸۲ هزار و ۴۰۰ مگاوات است که این رقم تا پیش از تاسیس انقلاب اسلامی تنها هفت هزار و ۲۴ مگاوات بود.

از میانه سال ۹۲ تاکنون، ۱۲هزار و ۷۴۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در کشور به بهره‌برداری رسیده که ۲۰ درصد مجموع ظرفیت اضافه شده در این بخش از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون را شامل می‌شود.

در این مدت مجموع راندمان نیروگاه‌های حرارتی از ۲۶٫۵ درصد در ابتدای انقلاب اسلامی هم اینک به ۳۸٫۱ درصد افزایش پیدا کرده است، همچنین تلفات شبکه برق در مقایسه این دو دوره زمانی از ۱۳٫۸درصد به کمتر از ۱۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بنابر این گزارش، حداکثر نیاز مصرف همزمان برق از سه هزار و ۴۸۶ مگاوات در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به ۴۶ هزار و ۴۷۴ مگاوات در ابتدای دولت یازدهم، ۵۳ هزار و ۱۹۸ مگاوات در آغاز فعالیت دولت دوازدهم و در دی‌ماه امسال به ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات رسیده که حاکی از رشد ۵۸۳ مگاواتی نسبت به دی‌ماه سال گذشته است.

در این مدت تعداد مشترکان برق هم از سه میلیون و ۳۹۹ هزار به ۳۶ میلیون و ۴۴۷ مشترک در دی‌ماه امسال رسیده که این رقم در ابتدای دولت‌های یازدهم و دوازدهم به ترتیب ۳۰ میلیون و ۲۸۷ هزار و ۳۳ میلیون و ۸۲۴ هزار مشترک بوده و مقایسه دی‌ماه امسال با مدت مشابه سال گذشته هم نشان از رشد ۹۹۱ هزار مشترک دارد.

متوسط مصرف مشترکان خانگی هم از یک هزار و ۳۴۳ کیلووات ساعت در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هم‌اینک به ۲ هزار و ۳۰۲ کیلووات ساعت رسیده که نوسانات در این بخش در ابتدای دولت یازدهم، ابتدای دولت دوازدهم، دی‌ماه سال گذشته به ترتیب ارقام ۲ هزار و ۶۱۰، ۲ هزار و ۸۶۵ و ۲ هزار و ۲۸۸ را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com