اخبار اقتصادی

طراحی بسته ضدرکود برای پساکرونا توسط منتخبان مجلس یازدهم

مجتبی توانگر در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: ابعادی از این طرح جامع در جلساتی که با برخی اعضای اقتصادی دولت داشتیم ارایه شده است و ما برای کمک به دولت آمده‌ایم.

وی درخصوص پرداخت وام کم بهره به صاحبان بنگاه های اقتصادی گفت: پرداخت وام ‌کم ‌بهره به بنگاه‌ها در شرایط رکود اقتصادی موجب رونق ‌تولید نمی‌شود بلکه ممکن است به رونق بازارهای‌ مزاحم مثل بازار ارز، سکه و ملک بی انجامد و دوباره با یک فاجعه و شوک ‌قیمتی مواجه شویم.

‏منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم افزود: وام کم‌بهره ۱۲درصدی اگربه بازار سهام، ارز،سکه وملک نرود در بهترین حالت در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌شود و اقساط وام را از سودسپرده پرداخت خواهند کرد و عملا چیزی عاید کارگر واحد تولیدی یا واحد خدماتی نخواهد شد بنابراین تقاضا داریم دولت با تدبیر بسته‌ اقتصادی را اجرایی کند.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان ساخت: ‏دولت به جای پرداخت مستقیم وام کم‌بهره به بنگاه‌ها به زنجیره‌ ارزش تولید کمک کند.

توانگر افزود: به جای پرداخت وام کم بهره، دولت به شرط عدم کاهش نیروی ‌کار نسبت به بهمن ۹۸ به کارفرماها مشوق بیمه‌ای بدهد یا بخشی از حقوق‌ کارگران را تضمین کند.
وی اضافه کرد: همچنین دولت می تواند بجای پرداخت وام که سر از سوداگری سکه و ارز درمی‌آورد هزینه‌های ضمانت و پوشش‌ ریسک و بیمه آن‌ها را تقبل کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه یکی از راههای جلوگیری از رانت در پرداخت وام بدون بهره شفافیت است گفت: یکی از راه‌های جلوگیری از پرداخت وام به افراد خاص، آن است که اسامی دریافت‌کنندگان به صورت شفاف، اعلام عمومی شود.

وی افزود: در عین حال باید با صراحت اعلام شود که تا شش ماه یا یکسال آینده، از واحدهای تولیدی دریافت‌کننده تسهیلات، اگر کسی بیکار شود حق اعتراض دارد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com