اخبار اقتصادی

صادرات ۱۴٫۷۷ میلیون تنی نفت ایران به چین با وجود تحریم‌های آمریکا

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، چین علیرغم فشار دولت آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت ایران، در ۲۰۱۹ به خرید نفت از این کشور ادامه داد ولی احتمالاً بیشتر این نفت وارد ذخایر این کشور شده است.

 واردات نفت چین از ایران در ماه دسامبر ۲۰۱۹ حدود ۴۰۵ هزار تن معادل حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز بود. میزان واردات نفت چین از ایران در کل سال ۲۰۱۹ به ۱۴٫۷۷ میلیون تن معادل حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید. این رقم نسبت به سال قبل از آن نصف شده است.

اطلاعات گمرک چین نشان می‌دهد واردات نفت چین از عربستان سعودی حدود ۴۷ درصد در ۲۰۱۹ افزایش داشته است. صادرات نفت عربستان به چین در ماه دسامبر نسبت به سال گذشته ثابت بود.

  افزایش قابل توجه صادرات نفت عربستان پس از اتخاذ یک سیاست بازاریابی جدید توسط شرکت آرامکوی این کشور صورت گرفت که طی آن حداقل دو قرارداد جدید با پالایشگاه‌های خصوصی چین بسته شد. این قراردادها از اواخر ۲۰۱۸ اجرایی شدند. پیش از آن، آرامکوی عربستان تنها با پالایشگاه های دولتی چین طبق قراردادهای بلند مدت معامله می کرد.

طبق اطلاعات اداره کل گمرک عربستان، صادرات بزرگترین صادر کننده نفت جهان به چین در ۲۰۱۹ به  رکورد ۸۳٫۳۲ میلیون تن معادل ۱٫۶۷ میلیون بشکه در روز رسید. صادرات در دسامبر ۶٫۹۹ میلیون تن بود.

 روسیه، عرضه کننده شماره ۲ نفت به چین، ۷۷٫۶۴ میلیون تن نفت در ۲۰۱۹ صادر کرد که معادل ۱٫۵۵ میلیون بشکه در روز بود و ۹ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشت. تقاضا از طرف پالایشگاه های مستقل چین برای نفت اسپوی روسیه –  یکی از اصلی ترین درجه های نفت صادراتی این کشور –  باعث بالا رفتن رقم صادرات به چین شد.

 واردات نفت چین از آمریکا ضربه سختی از جنگ تجاری طولانی مدت بین این دو کشور خورد و در ۲۰۱۹ تقریباً نصف شد و به ۶٫۳۵ میلیون تن رسید. چین در دسامبر هیچ نفتی از آمریکا وارد نکرد.

ولی انتظار می رود چین خرید نفت از آمریکا را در ۲۰۲۰ افزایش دهد چون طبق مرحله اول قرارداد تجاری، متعهد شده حداقل ۵۲٫۴ میلیارد دلار از محصولات انرژی آمریکا را طی دو سال آینده خریداری کند.

 افزایش واردات از آمریکا باعث میشود وارد کنندگان چینی سفارش درجه های مشابه و گرانتر نفت را از کشورهایی مثل برزیل و غرب آفریقا کاهش دهند.

 چین برای سومین ماه متوالی هیچ نفتی به طور مستقیم از ونزوئلا وارد نکرد. شرکت ملی نفت چین برای دوری از نقض تحریم های ثانویه آمریکا واردات نفت از این کشور آمریکای جنوبی را متوقف کرده است.

 اطلاعات گمرک نشان می‌دهد واردات سالانه نفت چین از ونزوئلا تقریباً یک سوم کاهش یافته و به ۱۱٫۳۹ میلیون تن رسیده است.

 انتهای پیام/۴۱

www.tehranstar.com