اخبار اقتصادی

صادرات خدمات مهندسی ایران در قله‌ افتخار دنیا با ظرفیت ۷۰۰هزار شغل و درآمد ارزی ۳۵ میلیارد دلاری

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ناصر ترکش دوز، مدیرعامل شرکت مهاب قدس، در برنامه پایش با بیان اینکه این شرکت در ۴۰ سال اخیر و با توجه به شرایط تحریم، ۲ هزار پروژه در سراسر دنیا انجام داده است، گفت: در اوایل دهه ۶۰ به علت اینکه شرکت های مشاور خارجی در امور مهندسی، کشور را ترک کردند، شکافی در صنعت کشور به خصوص در حوزه آب و برق ایجاد شد.

وی ادامه داد: صنعت آب و برق، ۵۱ تخصص برای راه اندازی نیاز داشت و نیاز به شرکت مهندسی و بزرگ برای این امر نیاز بود. بنابراین شرکت مهاب قدس با تجمیع چند شرکت کوچک و با سهامداری دولت، آستان قدس رضوی و آستان حضرت معصومه (س)، تاسیس گردید.

ترکش دوز افزود: شرکت مهاب قدس در طی سی سال اخیر توانسته است با سایر شرکت های دنیا رقابت نزدیکی در صادرات خدمات مهندسی داشته باشد و توانسته است با شرکت های آلمانی، سوئیسی، روسیه و غیره، پروژه های مشترک زیادی را انجام دهد.

این فعال صنعتی با بیان اینکه ما در این شرکت توانسته ایم با بیش از ۲ هزار مهندس نخبه کشور همکاری کنیم، افزود: بسیاری از کشورهای جهان، با دعوت از نیروهای مهندسی نخبه کشور، از دانش آنها برای پیشرفت خودشان استفاده می کنند. اما ما توانسته ایم با همکاری با مهندسان نخبه کشور، ضمن استفاده از دانش آنها، از مهاجرت آنها نیز جلوگیری نماییم.

وی ادامه داد: مهندسان ایرانی این افتخار را داشته اند در مناقصه ۱۷۵ پروژه بین المللی در لیست کوتاه آن قرار گیرند که حاصل آن انجام ۴۰ پروژه بین المللی بوده است. نکته جالب آنجاست که رقبای ایران در این پروژه ها شرکت های قوی از کشورهای آمریکا، آلمان، انگلستان و غیره بوده است که سابقه بیش از ۱۰۰ سال داشته اند. 

ترکش دوز با بیان اینکه در شرایط تحریم هم می توان سرآمد بود و پیشرفت نمود، اظهار کرد: در کشورهای حاشیه خلیجه فارس، به خصوص عمان ما طراحی ۵ سد آبی را داشته ایم، که یکی از نمونه های شاخص توان مهندسان ایرانی است. با وجود سهم ۵ درصدی شرکت های ایرانی از پروژه های بین المللی، اما اثر صادرات خدمات مهندسی انجام شده، فوق العاده است.

مدیرعامل شرکت مهاب قدس گفت: پیمانکاران ایرانی نیز می توانند به صورت فعالانه در پروژه های بین المللی شرکت کنند، اما به دلیل مشکلات تحریمی نظیر ضمانت نامه دادن برای انجام کار، کمی با سختی مواجه هستند که نیاز به حمایت دارند.

وی افزود: لازم است اینجا مردم بدانند، که طراحی برخی از تونل ها و بزرگراه های آلمان، توسط ایرانی ها انجام شده است که توان مهندسان کشورمان را نشان می دهد. همچنین ما در کشور توانسته ایم بلندترین تونل جهان طراحی کنیم که مربوط به انتقال آب از سد دز تا فلات مرکزی ایران است که تقریبا به طول ۴۰ کیلومتر می باشد.

ترکش دوز ادامه داد: تحریم نتوانسته است شرکت های ایرانی را از فعالیت بازدارد. شرکت های ایرانی توانسته اند یکی از بزرگترین سدها و نیروگاه های جهان در تاجیکستان به نام سنگ توده ۲ را بسازیم که نمونه ای از دریای توان مهندسان کشورمان است.

مدیرعامل شرکت مهاب قدس گفت: ما حتی توانسته ایم در هندوستان که خود را ابر قدرت صنعت آب می داند، فعالیت کنیم. بنابراین در دنیا کسی نمی تواند توان متخصصان ایرانی را نادیده بگیرد و ما افتخار می کنیم که بهترین طراح و سازنده سدها و نیروگاه های بزرگ جهان هستیم. تا آنجا که برخی از این پروژه ها را کشورهای پیشرفته نتوانسته اند انجام دهند.

ترکش دوز با تاکید بر افتخارات فراوانی را مهندسان ایرانی توانسته اند در دنیا رقم بزنند، گفت: ما در کشور سریلانکا برای احداث یک نیروگاه آبی توانستیم با احداث ۶۳۰ متر تونل عمودی آبی، توربین های این نیروگاه را به حرکت درآوریم که این کار در دنیا بی نظیر است و برخی شرکت های مطرح دنیا نیز از نتوانسته اند انجام دهند.

وی افزود: کشاورزی، صنعت و معدن، حوزه هایی است که می تواند بیشترین اشتغال را در آن ایجاد نمود و کشور باید به این حوزه ها توجه جدی نمایند. ما با ورود به عرصه جهانی می توانیم مهندسان جوان کشور را از مهاجرت منصرف کنیم. باید در این زمینه برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم.

مدیرعامل شرکت فهاب قدس بیان کرد: ما نسبت به کشورهای خارجی هم توانمان بیشتر است و هم دانش خوبی داریم. بنابراین باید بتوانیم در زمینه صادرات خدمات مهندسی فعالانه در دنیا حضور داشته باشیم. حجم بازار خدمات مهندسی در دنیا بیش از ۵۷۰۰ میلیارد دلار است. که سهم ما کمتر از یک دهم درصد است.

ترکش دوز گفت: طی ۱۰ سال گذشته ظرفیت خدمات مهندسی در ایران ۱۰ برابر شده است. اگر دولت در این زمینه حمایت کند می توانیم بیش از ۳۰ میلیارد دلار برای کشور درآمد ارزی داشته باشیم که حاصل آن اشتغال ۷۰۰ هزار نفری مهندسان جوان و نخبه کشور است.

وی با اشاره بروز سیل در کشور به دلیل عدم مدیریت آب نیز گفت: باید قبل از ایجاد سیل در کشور راه های مدیریت آن را پیش بینی کنیم و می توانیم از سیل جلوگیری نماییم. به دلیل بهم خوردن اقلیم ما در شرایط ترسالی قرار گرفته ایم. باید با ایجاد مخزن های مناسب آب های حاصل از سیل را مدیریت نماییم تا در زمان مناسب بتوانیم از آنها استفاده کنیم.

وی در پایان افزود: جوان های ما باید امیدوار باشند چون بسیاری از بازارهای جهانی را تسخیر کرده ایم. بنابراین باید با کار ئ تلاش بتوانیم این جایگاه رفیع را که بدست مهندسان ما فتح شده است را حفظ کنیم.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com