اخبار اقتصادی

شکست برنامه مولدسازی دارایی‌های دولت با تداوم سازوکار موجود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اکرمی خزانه دار کل کشور در نشست هم اندیشی در خصوص مولد سازی داراییهای دولت گفت: به دنبال آن نیستیم که اموال خوب دولت را نگه داری و اموال غیر مرغوب به فروش برسانیم.

وی افزود، حتماً بایستی از تجربیات خوب و بد خصوصی سازی استفاده کنیم.

* با سازوکار موجود مولدسازی ۵۰ هزار میلیارد تومان دارایی دولت در سال آینده محقق نمی‌شود

اکرمی ادامه داد، برخی مانند معاون اول رئیس جمهور می‌پرسند در حالی که عملکرد مولدسازی داراییها در سال جاری صفر بوده در  سال آینده چه میزان از ۵۰ هزار میلیارد تومان مولدسازی محقق خواهد شد جواب این است که با سازوکار موجود در سال آینده هم همین وضعیت حکم فرماست.

خزانه دار کل کشور گفت: تا زمانی که برای داراییهای دولت هزاران نفر به غیر از خود دولت تصمیم گیری می‌کنند نمی‌توان روی مولدسازی دارایی حساب کرد.
وی افزود، اگر اختیارات مناسب به وزارت اقتصاد ارائه نشود این درآمد محقق نمی‌شود.

* مولد سازی از طریق فروش اجاره و بهادار کردن اموال انجام خواهد شد

در این نشست صالح رئیس سازمان خصوصی سازی گفت:  مولد سازی از طریق فروش اجاره و بهادار کردن اموال انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه، بر اساس بررسی انجام شده در سازمان برنامه و بودجه بایستی زنده سازی ترازنامه شرکتهای دولتی انجام شود.

وی افزود، ۲۵ سال در شرکتها عکس این رویه انجام می‌شود و با تجدید ارزیابی دارایی ها شرکتها به سمت چربی سوزی نمی‌روند. در واقع آنها با تجدید ارزیابی مشکلات را حل کرده و دوباره وام می‌گیرند.

به گفته صالح، به این ترتیب مشکلات شرکتها مقطعی حل می‌شود اما چالشها در کشور ادامه دارد.

معاون وزیر اقتصاد گفت: فروش دارایی غیر جاری و اصلاح ساختار مالی قابل انجام است. در دنیا هم طرح تثبیت اقتصادی در سال ۲۰۰۸ انجام شد که در آن به مولد سازی داراییهای مشکل دار پرداخته شد.

وی افزود، در آن برنامه شرکتهای مدیریت دارایی ایجاد شد و در نهایت دیدیم در ابتدا ارزش شرکتها کاهش اما در نهایت شاهد رشد آنها بودیم.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: در سازمان گسترش و نوسازی مشابه این طرح پیاده شده است که بحث شرکتهای مدیریت دارایی در سال ۹۰ و ۹۱ ایجاد شد اما بعداً کل این مجموعه کنار گذاشته شد.

* توفیق اجباری مولودسازی دارایی ها در بودجه

حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه، بر اساس توفیق اجباری ناشی از تحریم به سمت مولود سازی دارایی در بودجه حرکت کردیم، گفت: تا کنون در زمینه مدیریت دارایی در وزارت اقتصاد اقدامی انجام نشده است و تنها یک دفتر مدیریت بدهی و دارایی در وزارت خانه ایجاد شده است.

وی افزود، با کاهش درآمد نفت کشور به این سمت حرکت کردیم اما توجه داشته باشیم که از ۱۰ هزار میلیارد مولدسازی مصوب در جلسه سران قوا مشخص نشده که چه میزان از فروش و اجاره اموال در قالب مولدسازی محقق شده است.

حسینی گفت: برای این تصمیمات باید با درایت و تأمل اقدام کرد و نیازی به تعیین ضرب الاجل نیست.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com