اخبار اقتصادی

سامانه مدیریت ریسک تمام وقت می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار طی ابلاغیه‌ای اعلام کرد: مرحله سوم سامانه مدیریت ریسک، از روز سه‌شنبه، ۲۵ تیرماه اجرایی می‌شود. این سامانه با اتصال به نرم‌افزار معاملات، راهکاری برای جلوگیری از ارسال سفارش‌های بدون پشتوانه است.

این گزارش می‌افزاید: در حال حاضر سامانه مدیریت ریسک نامک صرفا منابع مالی سفارشاتی مشتریانی که از طریق سامانه نامک به هسته معاملات توسط معامله‌گران شرکت‌های کارگزاری ارسال می‌شود را طی ساعت ۸:۳۰ تا ۱۱:۳۰ کنترل می‌کند و از روز سه‌شنبه آینده این زمان تا ۱۲:۳۰ افزایش می‌یابد.

گفتنی است در دی ماه سال ۱۳۹۶ بخشنامه مدیریت نظارت بر کارگزاران مبنی بر فراهم شدن امکان دسترسی مدیریت ریسک به سامانه Back Office کارگزاران برای کلیه شرکت‌های کارگزاری ارسال شد و در خردادماه ۱۳۹۷ جلسه‌ای با حضور نمایندگان شرکت‌های کارگزاری تشکیل و ابعاد کلی سامانه مدیریت ریسک و نحوه کارکرد آن تشریح شد.

همچنین با توجه به مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر عملیاتی شدن سامانه مزبور و تفویض اجرای زمانبندی شدن این سامانه به کمیته پایش ریسک بازار، این کمیته راه اندازی آزمایشی این سامانه از تاریخ ۹۷٫۰۷٫۱۰ اعلام کرد که طی ابلاغیه شماره ۱۱۰۲۰۰۲۱۶ به اطلاع کلیه شرکت‌های کارگزاری رسید. در این مرحله جهت آشنایی بیشتر معامله گران شرکت های کارگزاری و کارگزاران مقرر شده بود صرفاً اطلاعات ارسالی و عملکرد سامانه مدیریت ریسک مورد آزمایش شرکتهای کارگزاری و معامله گران آنها قرار گیرد.

بر این اساس پس از گذشت حدود ۳ ماه در دیماه ۹۷ باتوجه به بازخورد دریافتی، کمیته پایش ریسک بازار اجرای رسمی قطعی سامانه مدیریت ریسک را از تاریخ ۹۷٫۱۱٫۰۱ با زمان اجرایی صرفاً ۱۵ دقیقه از ساعت ۸:۳۰ الی ۸:۴۵ تصویب کرد که این تصمیم طی ابلاغیه ۱۱۰۲۰۰۲۲۲ به کلیه شرکتهای کارگزاری اطلاع رسانی شد. همچنین در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ نیز طبق تصمیم کمیته پایش ریسک بازار، مرحله دوم سامانه مذکور از ساعت ۸:۳۰ الی ۸:۵۵ و از روز ۹۸٫۰۱٫۰۵ طی ابلاغیه شماره ۱۱۰۲۰۰۲۲۵ نیز به کلیه شرکتهای کارگزاری اعلام شد. مرحله سوم این سامانه که از ۲۸ خرداد ۹۸ عملیاتی شده و از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۱:۳۰ است. 

انتهای پیام/

www.tehranstar.com