اخبار اقتصادی

ریز تمام محدودیت‌های تراکنش‌های بانکی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ همتی در ابتدای ورود به بانک مرکزی محدودیت تراکنش های بانکی برای کد ملی را اعمال و ابلاغ کرد: هر شماره ملی می‌تواند در طول یک روز (۲۴ ساعت) نهایت تا ۱۰۰ میلیون تومان تراکنش بانکی داشته باشد. هر کارت بانکی نیز نهایت تا ۵۰ میلیون تومان می‌تواند تراکنش بانکی طی ۲۴ ساعت داشته باشد.

یکی از اهداف بانک مرکزی از اعمال بخشنامه محدودیت تراکنش‌های کارتی، محدود کردن فعالیت پوزهای خارج کشور بود که به‌طور غیرمجاز و به‌خاطر تخلف شرکت‌های psp و نظارت ضعیف بانک‌ها در خارج مرزها فعالیت می‌کنند.

به اعتقاد برخی از کارشناسان بازار ارز و مسئولان بانکی و البته رئیس کل بانک مرکزی، در یکسال اخیر محدود کردن گردش ریال و جلوگیری از پولشویی برای کنترل بازار ارز و پول تعیین کننده بود.

البته برخی از فعالان اقتصادی و کارشناسان بانکی هم معتقدند: ” ایجاد سقف ۱۰۰میلیون تومان روزانه برای تراکنش های غیرحضوری سامانه پرداخت کلان ساتنا و تراکنش های حضوری پایانه فروش برای هر کد ملی و حتی همین موضوع رمز پویا با وظیفه تسهیل مبادلات و کمک به رشد اقتصادی بانک مرکزی در تضاد است و اگرچه منافع دیگری داشته باشد (بماند که برای کنترل یک بازار باید عوامل موثر بر عرضه و تقاضا را کنترل کنیم نه ابزار مبادله را) باید تلاش نماییم تعادلی بین این محدودیت ها ایجاد کنیم.”

به گزارش تسنیم، در برخی کشورها سقف مبلغ توسط بانک‎‎های مرکزی یا اپراتور زیرساخت پرداخت کارتی تعیین می‎‎شود و بانک‎‎ها می‎‎توانند سوئیچ خود را به مبلغ کمتر از سقف تعیین شده نیز تنظیم کنند. 

مواردی مشاهده شده که علاوه بر سقف مبلغ، کف مبلغ خرید نیز وضع شده و محدودیت تعداد تراکنش‎‎های روزانه و یا ماهانه نیز برای جلوگیری از ترافیک و اثر منفی شبکه (اثر ازدحامی) از راهکارهای دیگری است که دنبال می‎‎شود.

گاهی چند سقف برای تراکنش‎‎های خرید تعریف شده که لازم است مشتری برای دسترسی به سقف بالاتر، درخواست مخصوصی ارائه کند و مسوولیت مخاطرات احتمالی را بپذیرد. همچنین مواردی وجود دارد که برای اصناف گوناگون سقف‎‎های مبلغی متفاوتی وضع کرده‎‎اند.

البته با همه‎‎ این اوصاف، دسترسی مشتریان به سایر ابزارها مانند کیف پول الکترونیکی (سیستم آفلاین) برای پرداخت ریز و سیستم تسویه ناخالص آنی، تسویه اوراق بهادار و تصویربرداری چک برای پرداخت‎‎های کلان تضمین شده است.

 براساس مقررات بانک مرکزی در حال حاضر محدودیت های مبلغی تراکنش های الکترونیک به قرار زیر است:

* ساتنا(انتقال حسابی):

تراکنش های حضوری ساتنا روزانه حداکثر یک میلیارد تومان (بیشتر از یک میلیارد مستلزم ارایه اسناد مثبته)و حداقل ۱۵میلیون تومان.

تراکنش های غیرحضوری ساتنا(اینترنتی) روزانه حداکثر ۱۰۰میلیون و حداقل ۱۵میلیون تومان.

*پایا(انتقال حسابی):
تراکنش های حضوری و غیر حضوری پایا روزانه حداکثر ۵۰ میلیون تومان و کف ندارد.

* شتاب(انتقال کارتی):

خودپرداز برداشت وجه هر کارت روزانه ۲۰۰هزار تومان.
خودپرداز ، انتقال وجه بین بانکی هر کارت روزانه ۳میلیون تومان.
پایانه فروش، خرید هر تراکنش حداکثر ۵۰میلیون تومان و هر کد ملی روزانه ۱۰۰میلیون تومان.
پایانه شعب، انتقال وجه بین بانکی روزانه حداکثر ۱۵میلیون تومان به ازای هر کارت.
موبایل بانک، انتقال وجه بین بانکی روزانه همراه ۳میلیون و با اپلیکیشن ۱میلیون تومان به ازای هر کارت.
اینترنت بانک، انتقال وجه بین بانکی روزانه ۳میلیون تومان.
تلفن بانک، انتقال وجه بین بانکی در شتاب پشتیبانی نمی شود.
تمام تراکنش های غیرحضوری کارتی بالای ۱۰۰هزار تومان نیاز به رمز پویا دارند.

*درون بانکی

در تراکنش های غیرحضوری روزانه حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان و در شعب حداکثر یک میلیارد تومان به ازای هر کد ملی(بیشتر از یک میلیارد مستلزم ارایه اسناد مثبته).

همچنین سقف انتقال وجه درون بانکی با رعایت شروط فوق در بانکهای گوناگون و درگاههای مختلف، متفاوت است!

بد نیست اشاره کنیم دریافت وجه نقد از شعبه هم حداکثر ۱۵میلیون تومان روزانه ممکن است و بیش از آن نیاز به تکمیل فرم مخصوص مبارزه با پولشویی است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com