اخبار اقتصادی

روسیه برنده بزرگ تحریم نفتی آمریکا علیه ونزوئلا؛ سرمایه‌گذاران آمریکایی ضرر کردند

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از واشنگتن پست، از زمان تحریم شرکت نفت ونزوئلا توسط آمریکا که ارتباط آن را با بزرگترین خریدارش قطع کرد، بازنده های بسیاری وجود داشته اند، از جمله سرمایه گذاران آمریکا که از این بازار بیرون رفته اند.

ولی تحریمهای آمریکا یک برنده واضح داشته است و آن هم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است.

 مقامات آمریکا و تحلیلگران صنعت نفت این کشور می گویند قراردادهای مخفیانه ای بین مسکو و کاراکاس برای انتقال و فروش نفت به سایر بازارها بسته می شود که درآمد بالایی برای روسیه دارند. تخمین می زنند که روسیه از این طریق ماهانه ۱۲۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد.

 روسیه ارتباط خود با این کشور آمریکای جنوبی که دارنده بزرگترین ذخایر اثبات شده نفتی است را یکی از همکاری های دو جانبه توصیف می کند. از زمان تاسیس دولت سوسیالیست هوگو چاوز در ۱۹۹۹، روسیه اصلی ترین تامین کننده تجهیزات نظامی و مشاوران برای این کشور بوده است.  این کشور همچنین از ونزوئلا در نهادهای بین المللی دفاع می کند و منبع اصلی وام های دولتی و سرمایه گذاری است.

 ولی حالا برخی ناظران می گویند روسیه در حال اخاذی از مادورو است. واشنگتن کشتی هایی را که نفت خام ونزوئلا را حمل کنند در لیست سیاه قرار می دهد و تهدید کرده هر نهاد یا بانک بین المللی را که به دولت مادورو کمک کند،تحریم خواهد کرد . به این ترتیب، نفت، بزرگترین سرمایه ونزوئلا یک برند خطرناک در سراسر جهان است.

 روسیه خطر تحریم ها را از بین می‌برد. این کشور کشتی هایی را از یک کشور سوم اجاره می کنند و منبع نفت خامی را که در سراسر جهان منتقل می‌کند، مخفی نگه میدارد.

 مقامات آمریکا و تحلیل گران صنعت نفت می گویند شرکت های دولتی روسیه مخصوصاً شرکت رزنفت۷۰ تا ۸۰ درصد کل صادرات نفت ونزوئلا را برعهده دارند.

 مادرورو ماه گذشته در مصاحبه ای با واشنگتن پست اظهار داشت رزنفت مسئول ۱۵ تا ۲۰ درصد تولید نفت ونزوئلا است و سرمایه گذاری های مهمی برای افزایش تولید آن انجام می دهد ولی اشاره‌ای به بازاریابی و انتقال نفت نکرد.

 مقامات آمریکا و منابع صنعتی این کشور می‌گویند روسیه همچنین مواد شیمیایی مورد نیاز ونزوئلا را برای حفظ فعالیت بخش نفت آن تامین می کند و بنزین پالایش شده در اختیار آن قرار می‌دهد. این کار قبلاً توسط شرکتهای آمریکایی صورت می گرفت.

 مقامات آمریکا تخمین می‌زنند رزنفت روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام ونزوئلا را کنترل می کند که بیش از نیمی از تولید این کشور است و از این طریق ماهانه ۱۲۰ میلیون دلار درآمد دارد. تولید نفت ونزوئلا از زمان وضع تحریم ها در ژانویه ۲۰۱۹، سی و پنج درصد کاهش یافته است.

 انتهای پیام/۸۶

www.tehranstar.com