اخبار اقتصادی

رشد ۲۹ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بنادر/ افزایش ۱۰۴ درصدی عملکرد بندر امام خمینی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمار رسمی سازمان بنادر و دریانوردی در دی ماه امسال عملکرد تخلیه و بارگیری کالا در ۲۱ بندر شمالی و جنوبی کشور بالغ بر ۱۰ میلیون و ۹۹۹ هزار  و۸۹۴ تن بوده است. بر این اساس ۲ میلیون و ۲۰۷ هزار و ۲۵۴ تن کالای اساسی،‌۸۰۷ هزار و ۶۱۱ تن کالای فلزی، ۲ میلیون و ۳۵۸ هزار و ۴۳۹ تن کالای ساختمانی و معدنی، ۳۰ هزار و ۴۸۱ تن ماشین‌آلات، وسایل نقلیه، قطعات یدکی و ابزارآلات و ۵۴۵ هزار و ۷۶۴ تن کود و مواد شیمایی در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده است.

همچنین ۶۳۱ هزار و ۲۵۲ تن خرده بار، یک میلیون و ۹۱ هزار و ۹۷۲ تن کالای کانتینری و ۳ میلیون و ۲۶۰ هزار و ۷۷۲ تن فرآورده‌های نفتی طی ۳۰ روز دی ماه امسال در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده است. مجموع تخلیه و بارگیری انواع کالا در دی ماه ۹۸ در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته ۲۸٫۷ درصد افزایش یافته است. در این بین میزان تخلیه و بارگیری قطعات یدکی و منسوجات چرم در مقایسه با دیماه ۹۸ کاهش یافته است.

در دی‌ماه سال گذشته مجموع تخلیه و بارگیری کالا در بنادر شمالی و جنوبی کشور ۸ میلیون و ۵۴۵ هزار و ۷۶۷ تن بود.

نکته جالب توجه در گزارش سازمان بنادر و دریانوردی رشد تخلیه و بارگیری در بندر امام خمینی (ره) به‌عنوان بندر اصلی ورودی کالای اساسی است. در دی سال گذشته مجموع عملکرد این بندر یک میلیون و ۸۸۴ هزار و ۱۹۴ تن بود که دی امسال با رشد ۱۰۴٫۲ درصد رشد به ۳ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۹۲۲ تن افزایش یافته است.

در بندر شهید رجایی طی ماه گذشته ۴ میلیون و ۶۸۱ هزار و ۴۶۵ تن انواع کالا تخلیه و بارگیری شد که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲٫۳ درصد رشد داشته است.

عملکرد بندر چابهار نیز در دی ماه روند صعودی داشته است؛ در اولین ماه زمستان امسال مجموع عملکرد این بندر ۳۱۶ هزار و ۵۰۴ تن بود که نسبت به دی سال گذشته ۲۲٫۶ درصد رشد داشته است.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com