اخبار اقتصادی

راه اندازی اولین صندوق ریسک پذیر تعاون

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد شریعتمداری؛وزیر کار همزمان با روز جهانی تعاون در نشست هم اندیشی توسعه بخش تعاونی اقتصاد که با حضور تعاون گران و فعالان بخش تعاون برگزار شد، اظهار داشت: پس از اینکه اقتصادهای سوسیالیستی با به کارگیری روش های سنتی با بحران مواجه شدند و نتوانستند با کفایت نسبت به حل مشکلات اقتصادی خود اقدام کنند زمینه فکر، مکتب و شکل مشارکت جویانه مردمی از اقتصاد مبتنی بر انسان و بر پایه عدالت اجتماعی در جهان تحت عنوان اقتصاد تعاونی شکل گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: به لطف الهی بعد از انقلاب اسلامی با پیگیری های آیت الله شهید بهشتی فکر و اندیشه تعاون در کشور چنان بالنده شد که نظام جمهوری اسلامی ایران در همان زمان اقدام به تاسیس وزارت تعاون کرد. ضمن اینکه در همان زمان نقش تعاون در بخش های مختلف از جمله دوران دفاع مقدس را نمی توان نادیده گرفت.

وی افزود: متاسفانه بعد از انقلاب به تدریج و به دلایل گوناگون شاهد نزول بخش تعاون بودیم و فکر می کنم با اقدامات و اهدافی که در پیش نویس گام دوم از سوی رئیس جمهور پیش بینی شده گام های مثبتی در جهت رونق بخش تعاون برداشته شود. همچنین امیدواریم در پایان دولت دوازدهم شاهد اتفاقات مثبت در این بخش باشیم.

وی با تاکید بر اینکه با همدلی، مشارکت و همکاری بخش های مختلف درگیر حوزه تعاون با محوریت وزارت تعاون، اتاق تعاون و اتحادیه ها می توانیم چشم انداز خوبی را از بخش تعاون در آینده متصور باشیم، به نگاه ویژه دولت به این بخش اشاره کرد و افزود: افزایش ۱۱ برابری تشکیل تعاونی ها و اتحادیه ها و اتحادیه های تعاونی به رغم همه محدودیت های مالی در قانون بودجه ۹۸ نشانگر نگاه حمایتی دولت به این بخش است و بخش تعاون به عنوان یک اقدام مهم برای حل مشکلات اقتصادی می تواند به کار گرفته شود.

شریعتمداری همچنین به اولویت تعاونی ها در واگذاری شرکت های دولتی اشاره کرد و افزود: واگذاری ها با رویکرد اهلیت تعاونی ها مهمترین رویکردی است که اخیراً در دولت به آن توجه داریم. به طوری که در واگذاری ها با رعایت بخش تعاون، علاوه بر رونق این بخش، منویات تعاون در حوزه اشتغال زایی نیز محقق خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است بخشی از واگذاری ها به ویژه در شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با اولویت بخش تعاون واگذار شوند و این اطمینان را می دهیم که با واگذاری شرکت های دولتی به بخش تعاون با پشتوانه سرمایه اجتماعی و سرمایه ملی می توانیم شفافیت و عدالت را در اقتصاد مشاهده کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم از راه اندازی دو سامانه در حوزه تعاون همزمان با هفته جهانی تعاون خبر داد و گفت: «سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون» و «سامانه جامع شفافیت صندوق ضمانت تعاون» با رویکرد توسعه شفافیت در بخش تعاون تاسیس شده است و من این وعده را می دهم که با راه اندازی این سامانه ها شفافیت در همه امور مرتبط با بخش تعاون کاملاً مشهود خواهد بود. ضمن اینکه فرآیند ایجاد تعاونی نیز از حدود یک ماه به پنج روز کاهش می یابد.

شریعتمداری با بیان اینکه با تاسیس دو سامانه مذکور شاهد حذف امضاهای طلایی در این بخش خواهیم بود افزود: شفافیت در این بخش به گونه ای است که به آدرس فرد متقاضی و مشخصات وی مشخص خواهد شد که چه کسی در چه منطقه ای و برای چه فعالیتی نسبت به دریافت تسهیلات ۴ درصدی بخش تعاون اقدام کرده است. در این شرایط قطعاً متخلفان باید این تسهیلات را برگردانند و در این زمینه یک شفافیت بسیار خوب ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: ما امروز موفق شدیم سامانه ای را راه اندازی کنیم که بر اساس آن تمام فعالان بخش تعاون که تمایل به توسعه تعاونی خود دارند در اولویت نخست و همچنین علاقه مندان به ایجاد شرکت های تعاونی در گام دوم می توانند در این سامانه ثبت نام کنند و پس از تایید و احراز صلاحیت از منابع مالی خردی که توسط مردم وارد بخش تعاون می شود، استفاده کنند؛ البته صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون بازگشت این منابع را به مردم تضمین می کند.

بر اساس این گزارش امروز قرار است «سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون» و «سامانه جامع شفافیت صندوق ضمانت تعاون» رونمایی شوند، همچنین تفاهم نامه راه اندازی صندوق ریسک پذیر بخش تعاون میان معاونت تعاون، صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون و صندوق پژوهش فناوری دانشگاه تهران به امضا خواهد رسید.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com