اخبار اقتصادی

ذخایر ارزی روسیه به مرز ۵۶۰ میلیارد دلار رسید

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، آخرین اطلاعات منتشر شده توسط بانک مرکزی روسیه نشان می‌دهد داراییهای طلا و ارز خارجی این کشور تا ۵۵۹٫۸ میلیارد دلار افزایش یافته است.

 ذخایر بین المللی روسیه ۹۰۰ میلیون دلار معادل ۰٫۲ درصد در مقایسه با هفته گذشته و حدود ۵ میلیارد دلار از ابتدای سال جاری میلادی افزایش یافته است. بانک مرکزی این کشور اعلام کرد داراییهای روسیه اساساً به خاطر خرید ارز خارجی در راستای یک قانون مالی با هدف حفاظت از اقتصاد روسیه در برابر نوسانات قیمت نفت، افزایش یافته است.

 ذخایر بین المللی دولت روسیه بیشتر سرمایه های خارجی نقدی شامل ذخایر طلای پولی، ارزهای خارجی و سرمایه های حق برداشت مخصوص می شود که در اختیار بانک مرکزی و دولت این کشور قرار دارد. سطح فعلی دارایی های روسیه تقریباً ۲۰ درصد بالاتر از هدف ۵۰۰ میلیارد دلاری است که چندین سال پیش توسط بانک مرکزی این کشور گذاشته شد.

 روسیه چهار سال است در حال تقویت این ذخایر است. ذخایر بین المللی روسیه در سال گذشته حدود ۸۶ میلیارد دلار رشد داشت در حالیکه در ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب شاهد ۳۳ میلیارد و ۵۵ میلیارد دلار رشد بود.

 روسیه همچنین در حال تغییر شکل ذخایر بین الملل خود است و قصد دارد سهم دلار را به نفع سایر ارزها و طلا کاهش دهد. بانک مرکزی روسیه سال گذشته گزارش داد سهم دلار طی ۱۲ ماه از مارس ۲۰۱۸، از ۴۳٫۷ درصد کاهش یافته و به ۲۳٫۶ درصد رسیده است. مسکو همچنین فعالانه در حال افزایش ذخایر شمش طلای خود بوده و آن را تا اول ژانویه سال جاری میلادی به ۱۱۰٫۳ میلیارد دلار رسانده است.

 انتهای پیام/۴۴

www.tehranstar.com