اخبار اقتصادی

دژپسند: بخش زیادی از کسری بودجه دولت با مالیات جبران شده است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، فرهاد دژپسند در نشستی که در  وزارت اقتصاد برگزار شد، گفت:  این روزها به واسطه بزرگداشت دهه فجر مقایسه هایی را ناخواسته با قبل از پیروزی انقلاب نسبت می‌دهیم، با گذشت ۴ دهه همچنان پرسشهایی شکل می‌گیرد یکی از سوالات مهم انقطاع بودجه از محل صادرات بودجه به نفت است.

وی افزود، در آن شرایط سهم بودجه از منابع صادرات غیر نفتی بسیار ناچیز بود متأسفانه با تحمیل جنگ به کشور این فرصت طلایی برای تحقق این هدف مهم نظام دچار خدشه شد چرا که جنگ یک جنگ طولانی و گسترده بود و زمانی که پس از انقلاب کشور دچار چند بحران شده بود این شرایط باعث شد تا برنامه های اقتصادی دچار نقصان شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه، خوشبختانه با توجه به پیشرفتها در سازمان مالیاتی در سالهای اخیر بخش زیادی از کسری بودجه دولت از طریق مالیات  جبران شده است، گفت: امسال و در دوره دولت ۱۱ و ۱۲ از سیستم بانکی برای تأمین بودجه استقراض صورت نگرفت.  شاید برخی بگویند که این شرایط به سبب اجبار بوده اما مهم نیست و مهم این است که این شرایط به وجود آمده و در این مسیر حرکت کرده ایم.

وی ادامه داد،  باید این خرسندی را اعلام کنم که تا به امروز بازپرداخت وجوه اوراق بدون کوچک ترین تاخیری صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه،  در حال حاضر جذب سرمایه خارجی در کشور به ۴٫۵ میلیارد دلار می‌رسد، گفت: این رقم نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد رشد دارد.

دژپسند، با بیان اینکه بانک‌ها علی‌رغم تمایل خود متولی املاک تملیکی شده‌اند، گفت: این تملک‌ها باعث منجمد شدن سرمایه و مانع انجام کارهای تخصصی بانکی شده است.
وی افزود،  بانک‌ها سال گذشته ۷۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند که پیش‌بینی می‌شود امسال این رقم به ۸۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ۵۲ درصد از تسهیلات بانک‌ها برای تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی اختصاص پیدا کرده است. وی ادامه داد، اولویت با سرمایه‌گذاری‌هایی است که با میزان کمی تسهیلات به اشتغال‌زایی بالایی می‌رسند.

دژپسند با بیان اینکه برنامه واگذاری دارایی‌های بانک‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در دستورکار قرار دادیم، گفت: بحث مولدسازی دارایی‌های بانکی در دستورکار قرار گرفته است و امروز با امضای تفاهمنامه‌ای ۸ هزار میلیارد تومان در گام اول برای مولدسازی دارایی‌های بانکی امضا شد و قرار شد با رونق ساخت و ساز سایر زنجیره‌های اقتصادی نیز به حرکت درآید.

دژپسند گفت: بحث دیجیتالی کردن ۱۳ بانک و اعمال حاکمیت شرکتی بر بانک‌ها نیز دنبال می‌شود.

وی افزود، بحث دیجیتالیزه شدن بانک ها از سوی معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد به آنها ابلاغ شده و در کنار آن؛ بحث حاکمیت شرکتی نیز بطور جد دنبال می شود.

وزیر اقتصاد تاکید کرد:کسب رتبه نخست وزارت اقتصاد در بحث تبادل اطلاعات در دولت الکترونیک بین دستگاه های اجرایی کشور، نشان می دهد که عزم ما در هوشمند سازی اقتصاد، بسیار جدی است.

به گفته دژپسند، با پیشبرد برنامه های خزانه داری الکترونیک، در حال حاضر نه تنها، چک کاغذی صادر نمی شود، بلکه حتی نیازی به مراجعه حضوری نمایندگان دستگاه ها در محل خزانه وجود ندارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تلاش‌های دشمنان برای قطع صادرات غیر نفتی گفت: در ۱۰ ماهه نخست امسال میزان صادرات غیرنفتی از نظر وزنی ۲۰ درصد افزایش یافته البته از نظر ارزشی ۳ درصد کاهش یافته است.

وی افرود: این کاهش سه درصدی ناشی از اصلاح پایه های صادراتی توسط گمرک بوده است.

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: به رغم همه تنگنا ها، در سال جاری شاهد رشد نیم درصدی بخش غیر نفتی هستیم.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com