اخبار اقتصادی

حمایت روسیه از کاهش بیشتر تولید نفت

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت، کشورش از پیشنهاد کاهش بیشتر تولید نفت توسط گروه اوپک پلاس به منظور جبران کاهش تقاضای به وجود آمده در بازار نفت پس از شیوع ویروس کرونا در چین پشتیبانی می کند.

به گفته سه منبع آگاه، یک هیئت کارشناسی که به اوپک و متحدانش مشاوره می دهد پیشنهاد کرده که گروه اوپک پلاس موقتا تولید نفت خود را ۶۰۰ هزار بشکه دیگر کاهش دهد.

این رقم حدود ۰٫۶ درصد عرضه جهانی نفت است و میزان کاهش تولید اوپک پلاس را از ۱٫۷ میلیون بشکه به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه می رساند. گروه اوپک پلاس بیش از ۴۰ درصد نفت جهان را تامین می کند.

لاوروف در پاسخ به سوالی در مورد پیشنهاد هیئت کارشناسی در زمینه کاهش تولید گفت: «ما از این ایده حمایت می کنیم.»

وزیر امور خارجه روسیه گفت، ولادیمیر پوتین اخیرا در مورد ویروس کرونا که شیوع آن موجب کاهش تقاضا برای نفت شده با پادشاه عربستان گفت وگو کرده است.

لاوروف گفت: «البته که این ویروس تبعاتی برای بازار نفت خواهد داشت.» وی افزود، روسیه در حال مشورت با دیگر تولید کنندگان است تا تصمیم بگیرد که چه اقداماتی برای فعالان بازار مناسب است. حمایت روسیه می تواند زمینه را برای برگزاری نشست اوپک پلاس در ماه فوریه به جای اوایل مارس و رسمیت بخشیدن به این تصمیم هموار سازد. پیشتر منابع آگاه گفته بودند هیئت کارشناسی اوپک منتظر موضع نهایی روسیه در مورد این پیشنهاد است و اگر توافقی در مورد کاهش بیشتر تولید صورت نگیرد وزرای عضو تاریخ نشست را تغییر نخواهند داد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com