اخبار اقتصادی

جلسه ستادجهش تولید با حضور وزرای صمت و نفت/ تاکید بر توسعه بازارهای صادراتی براِی فروش کالاهای تولید داخل

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد باقر نوبخت در هفتمین جلسه ستاد راهبری و برنامه ریزی جهش تولید که عصر امروز با حضور وزرای نفت و صنعت در سازمان برنامه و بودجه برگزارشد،‌ گفت: هر یک از وزارت خانه‌های  صنعت معدن و تجارت و همچنین نفت برنامه‌های خود را در راستای تحقق شعار جهش تولید آماده کرده اند، هر یک از این برنامه‌ها درجایگاه خود جای توجه دارد. بر این اساس در بخش صنعت ۴۰ برنامه از طرف وزیر صنعت ارائه شده است که بر این اساس میتوان از ظرفیت داخل برای سیاست داخل‌سازی کالاهای وارداتی استفاده کرد.

سازمان برنامه و بودجه کشور ,
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: نمیتوان صرفاً به بازار داخل برای تحقق جهش تولید بسنده کرد، بر این اساس ۵ برنامه وزارت صنعت، برای توسعه جهش صادرات قابل توجه است.
نوبخت  با اشاره به برنامه‌های وزارت صنعت، برای  استفاده از ظرفیت  شرکتهای دانش بنیان ،‌گفت:‌ بخش مدیریت بازار به خصوص با توجه به شیوع بیماری کرونا و مشکلات ایجاد شده جای  توجه دارد. رشد عرضه کالاهای داخلی باید با تقاضای کافی  همراه باشد بر این اساس مدیریت بازار در سال جاری بسیار حائز اهمیت است.
وی با اشاره به لزوم بهبود محیط کسب وکار در حوزه صنعت، معدن و تجارت، گفت: همه برنامه های مطرح شده نیازمند تامین مالی مناسب است براین اساس در سازمان برنامه و بودجه اولویت بندی برنامه های ارائه شده انجام خواهد شد تا پشتیبانی لازم از طریق ظرفیتهای بودجه عمومی کشور انجام شود.

سازمان برنامه و بودجه کشور ,
وی  با اشاره به برنامه های وزارت نفت برای تحقق جهش تولید در کشور گفت: نفت یک امتیاز نسبی برای کشور محسوب میشود، توجه داشته باشیم که برای تولید بسیاری از کالاها نیاز به مواد اولیه است اما خود نفتی  که در داخل تولید میشود به عنوان مواد اولیه بسیاری از کالاها استفاده می‌شود.
به گفته نوبخت، آنچه که قابل پذیرش نیست، خام فروشی است و بر این اساس بایستی مواد نفتی به فراورده های نفتی تبدیل و سپس به فروش برسد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com