اخبار اقتصادی

جزئیات ضوابط فعالیت کسب‌وکارهای کم‌خطر در طرح فاصله‌گذاری هوشمند/ صنوف پرریسک همچنان تعطیل است

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین مدرس خیابانی افزود: بیماری کرونا علاوه بر ابعاد بهداشتی، در سایر ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی مذهبی کشورمان نیز تاثیراتی داشته و ضرورت دارد در مسیر مقابله با این بیماری به این موارد نیز توجه و دقت نظر داشته باشیم. 

وی گفت: مرحله اول فاصله‌گذاری اجتماعی، خوشبختانه با همکاری بسیاری از اصناف، کسبه و کسب و کارهای کشورمان به خوبی اجرا شد و همچنان که اصناف ما در ایام پایانی سال و با توجه به اهمیت بازار شب عید با دولت همکاری بسیار خوب و گسترده داشتند، در مرحله دوم فاصله‌گذاری اجتماعی که به صورت هوشمند خواهد بود، اجازه فعالیت برخی از کسب و کارهایی که فعالیت آنها ریسک کمتری دارد، داده شده است. 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در مرحله دوم فاصله‌ گذاری اجتماعی مشاغل و کسب و کارهایی که دارای ریسک فعالیت بالایی هستند، همچون فعالیت باشگاه ها، آرایشگاه‌ها، تالارهای پذیرایی، رستوران ها و مراکزی که پر تردد هستند، همچنان ممنوع است و حتی اصنافی که اجازه فعالیت دارند باید حتماً طبق ضوابط و پروتکل های بهداشتی وزارت بهداشت و درمان فعالیت کنند. 

وی گفت: بخشی از کسب و کارهایی ضروری بودند و در مرحله اول فعال بودند، همچنان می توانند فعالیت کنند، سایر واحدهای صنفی که امکان فعالیت در مرحله دوم فاصله گذاری اجتماعی دارند، لیست آنها از سوی اتاق اصناف، وزارت صمت و دیگر دستگاه های مرتبط، در حال نهایی شدن است و همچنان با تعریف میزان ریسک فعالیت، بقیه کسب و کار ها نیز به صورت پلکانی به موارد فعال اضافه می شوند. 

مدرس خیابانی افزود: ۷٫۵ میلیون شاغل مستقیم اصناف هستند، باید در فاصله گذاری هوشمند حتماً اثرات تصمیمات لازم را لحاظ کنیم، چون این حوزه حدود ۱۸٫۵ میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می شود. 

وی با بیان اینکه نگاه جامع و ملی به همه ابعاد این طرح، هنر ستاد مقابله با کرونا است و فعالیت واحدهای پرتردد همچنان ممنوع است، گفت: پروتکل بهداشتی شامل مسئول واحد، ابزارهای مورد استفاده و مشتریان است که در چارچوب پروتکل های عمومی و تخصصی رعایت کنند و باید پروتکل ها را در معرض دید عموم قرار دهند و اصناف، بهداشت و بازرسان ما روی نحوه اجرای آن نظارت خواهند داشت. 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: البته خود مردم نیز مکلفند در خصوص مشاغل و نحوه اجرای پروتکل های بهداشتی دقت نظر و نظارت داشته باشند و در صورت وجود تخلف یا عدم رعایت ضوابط از سوی واحد صنفی خاصی، ضمن عدم مراجعه به آن، موارد را جهت نظارت به اتاق اصناف و بخش‌های ناظر گزارش کنند. 

 به گفته وی، در این طرح مقرر شده است؛ خود متصدیان صنفی و کسب و کارها نیز مکلف هستند، پروتکل ها و ضوابط بهداشتی تعریف شده را به طور کامل رعایت کنند. 

مدرس خیابانی با اعلام اینکه در بخش اصناف اجرای طرح فروش اینترنتی را آغاز کردیم و مرحله دوم از ۱۵ فروردین آغاز شده است، گفت: پیشنهادات تخفیف مالیات و…، ارائه کردیم و اثرات فروش اینترنتی در آینده اقتصاد کشور موثر خواهد بود. 

وی افزود: هم اکنون در حوزه تولید کشور حدود دو و نیم میلیون نفر شاغل مستقیم وجود دارد که حدود ۵۰ درصد آنها در صنایع متوسط و بخش دیگر آن در صنایع کوچک فعال هستند، خوشبختانه در این خصوص با توجه به فعال بودن بخش تولید فضای کمتری وجود داشت. 

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در بخش اصناف تعدادی از نیروها به عنوان کارگران روزمزد فعال هستند که در یک نگاه جامع الاطراف در طرح فاصله گذاری هوشمند تامین معشیت این نیروها با فعال شدن این واحدهای صنفی لحاظ شده است. 

وی در پایان گفت: برای اینکه بتوانیم کالاهای تولید شده در واحدهای صنعتی را به مردم عرضه کنیم، باید اصناف ما البته با یک چارچوب مشخصی فعال باشند تا بتوانیم سیکل فعالیت و معشیت مردم را حفظ کنیم. 

انتهای پیام/

www.tehranstar.com