اخبار اقتصادی

تعریف ۱۳ محور با منابع موردنیاز ۲۳هزارمیلیاردی برای تحقق جهش تولید در وزارت نیرو

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ محمدباقر نوبخت در ششمین جلسه ستاد راهبری و برنامه‌ریزی جهش تولید که در سازمان برنامه و بودجه با حضور وزیر نیرو برگزار شد، گفت: سال گذشته وزارت نیرو با موفقیت طرح الف ــ ب را در سراسر  کشور انجام داد، همچنین  227 پروژه در حوزه‌های آب و برق با  سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومانی در ۳۱ استان کشور به اجرا رسید.
رئیس ستاد راهبری و برنامه‌ریزی جهش تولید گفت: بر اساس برنامه‌های ارائه‌شده از سوی وزیر نیرو ۱۳ هدف با اعتباری نزدیک به ۲۳ هزار میلیارد تومان جهت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف برای تحقق اهداف جهش تولید تعریف شده است.
به‌گفته دکتر نوبخت بخشی از این منابع از طریق اعتبارات موجود در قانون  بودجه سال ۱۳۹۹ تأمین خواهد شد و مابقی نیز از سایر سازوکارهای قانونی مانند طرح مشارکت عمومی و خصوصی تأمین می‌شود.

در این جلسه حمید پورمحمدی معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه طرح‌های مختلفی از سوی وزارت نیرو برای تحقق جهش تولید ارائه شده است، گفت: طرح‌های توسعه آب و خاک با اولویت مناطق مرزی با منابع مورد نیاز ۱۱۰۰ میلیارد تومان کنار تأکید بر خرید تضمینی آب از سوی وزارت نیرو مطرح شد.
به‌گفته معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه آبرسانی به طرح‌های دارای تنش  آبی در یک کارگروه اولویت‌بندی خواهد شد همچنین اعطای تسهیلات از محل تبصره ۱۸ نیز پیگیری می‌شود. از سوی دیگر بازگشت منابع بخش برق از محل تبصره ۱۴ قانون بودجه نیز مورد تأکید وزارت نیرو برای تحقق اهداف جهش تولید بوده است.
وی افزود، بر این اساس در پایان سال ۹۹ حدود ۹ سد جدید، ۹ آبگیر افتتاح و همچنین آبرسانی به ۱۴۰۰ روستا انجام خواهد شد که انجام این طرحها نیاز به حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان منابع دارد.
پورمحمدی ادامه داد، با توجه به اینکه تنها ۳۰ درصد این منابع در قانون بودجه لحاظ شده است پیشنهاد شد از سوی دفتر اقتصاد مقاومتی و همچنین دفتر انرژی سازمان برنامه و بودجه اولویت‌بندی طرح‌ها انجام و از طریق سازوکارهای قانونی و همچنین طرح مشارکت عمومی و خصوصی تخصیصهای مورد نیاز انجام شود.

به‌گفته دبیر ستاد راهبری و برنامه‌ریزی جهش تولید، سال ۹۹ حدود ۲۰۰۰ کیلومتر خط انتقال برق احداث خواهد شد و همچنین در زمان حاضر اتلاف انرژی در شبکه برق به زیر ۱۰ درصد کاهش یافته است. در راستای تحقق جهش تولید نیز در سال جاری ۲۰ شهرک صنعتی به شبکه برق متصل خواهد شد.
وی گفت: سازمان برنامه و بودجه آمادگی خود را برای تأمین مالی پروژه تحویل یک‌میلیون دستگاه موتورسیکلت برقی اعلام می‌کند.

انتهای پیام/+

www.tehranstar.com