اخبار اقتصادی

تعرفه های ترامپ برای واردات از چین آمریکا را در مبارزه با کرونا دچار مشکل کرد

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری سی ان بی سی، تعرفه های گمرکی آمریکا برای تجهیزات پزشکی وارداتی از کشورهای مختلف به ویژه چین، بر مشکلات مردم این کشور در مبارزه با شیوع کرونا افزوده است.

آمریکا و چین از سال ۲۰۱۸ درگیر جنگ تعرفه گمرکی شده اند. در طی چند دوره، تعرفه هایی بر روی واردات تجهیزات ضروری پزشکی از چین وضع شده است. تجهیزاتی از جمله لباس ها و وسایل محافظت شخصی، دستگاه های سی تی اسکن و لباسهای پزشکی یکبار مصرف.

این در حالی است که بیماری کرونا به سرعت در کشورهای جهان در حال گسترش است. هم اکنون، بیشترین تعداد مبتلایان و مرگ و میر ناشی از این بیماری نیز در ایالات متحده آمریکا گزارش شده است. براساس آخرین اطلاعات دانشگاه جان هاپکینز، در حال حاضر بیش از ۵۶۰ هزار مورد ابتلا و بیش از ۲۲ هزار مورد مرگ ناشی از ویروس کرونا در ایالات متحده ثبت شده است.

به گفته یانژونگ هوانگ، یک مقام ارشد بهداشت جهانی در شورای روابط خارجی آمریکا، اعمال تعرفه های گمرکی بر تجهیزات پزشکی، آمادگی آمریکا برای کنترل شیوع کرونا را نسبت به کشورهای دیگر که رویکرد منعطفتری دارند تضعیف کرده است.

وی افزود: بدون تعرفه، ایالات متحده می تواند “وضعیت بهتری در این بازی مناقصه” داشته باشد چراکه بسیاری از کشورها به دنبال واردات محصولات مهم پزشکی از چین هستند.

ایالت های مختلف آمریکا گزارش داده اند که تعداد تخت های آی سی یو در حال اتمام است، در حالی که بیل دو بلزیو، شهردار نیویورک هشدار داده است که بیمارستان های این شهر به زودی نیاز به دستگاه های تنفس مصنوعی جدید خواهند داشت.

با شدت گرفتن شیوع کرونا در شهرها و ایالت های بزرگ آمریکا، کادر درمانی بیمارستانها و مراکز پزشکی با مشکل تامین تجهیزات محافظتی و کمبود تجهیزات پزشکی به دلیل افزایش تعداد موارد ابتلا مواجه هستند.

براساس اطلاعات موسسه اقتصاد بین المللی پترسون، حدود ۳/۳ میلیارد دلار از واردات محصولات مراقبت های بهداشتی ضروری هنوز با ۷٫۵ درصد تعرفه مواجه هستند، در حالی که ۱٫۱ میلیارد دلار از کالاهای خریداری شده که به طور بالقوه می توانند بیماری کووید-۱۹ را درمان کنند، همچنان تحت تعرفه ۲۵ درصد ترامپ قرار دارند.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com