اخبار اقتصادی

تشریح اقدامات وزارت اقتصاد برای تحقق جهش تولید

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرهاد دژپسند گفت: برای جهش تولید سرمایه گذاری انجام‌شده و ظرفیت تولید موجود باید با نرخ بالاتری مورد استفاده قرار گیرد ضمن این که سرمایه گذاری جدید باید انجام و سرمایه گذاری در دست انجام تکمیل شود.

وی افزود: یکی از محدودیت‌های جدی در این باره محدودیت منابع و مشکل دوم سختی طی مراحل کسب‌وکار مجوز‌ها است.

وزیر اقتصاد گفت: در حوزه تأمین منابع مواردی را برای بانک‌ها مشخص کردیم و آن این که بانک‌ها در تأمین سرمایه در گردش و تأمین منابع برای تکمیل طرح‌هایی که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند اولویت قائل شوند.

دژپسند همچنین گفت: بازار سرمایه را برای تأمین سرمایه ثابت و سرمایه در گردش بنگاه‌های بزرگ مقیاس آماده کردیم تا بازار پولی و بانک‌ها بتوانند به واحد‌های کوچک و متوسط، خدمات ارایه کنند.

وی ادامه داد: بانک‌ها هم‌اکنون یک سری دارایی‌های مازاد دارند که اگر آن‌ها بفروشند منابع آن را می‌توانند برای تأمین مالی و پرداخت تسهیلات جدید، صرف کنند.

دژپسند با بیان این که در نگاه عموم، مالیات ابزار فشار برای تأمین مالی دولت است گفت: باید سیاست مالیاتی را به‌گونه‌ای مدیریت کنیم که تولیدکننده و فعال اقتصادی با خیال راحت کار خود را انجام دهد البته این موضوع مصوباتی لازم داشت که آن را از شورای هماهنگی سران سه قوه و ستاد ملی مبارزه با کرونا گرفتیم.

وی با ابراز این که “بهبود فضای کسب‌وکار دیگر اولویت ما برای تحقق جهش تولید است” افزود: سرمایه‌گذار فعال اقتصادی و تولیدکننده وقتی از درب منزل بیرون می‌آید نباید دغدغه اتلاف وقت با مراجعه به ۱۰ واحد اداری و غیراداری داشته باشد و نباید نگران باشد که مجوزش با انواع و اقسام فشار‌های جانبی مواجه می‌شود.

وزیر اقتصاد گفت:​ باید محیطی درست کنیم که سرمایه‌گذار به یک جا مراجعه کند و مجوز‌ها را بگیرد که به آن پنجره واحد کسب‌وکار می‌گوییم بنابراین باید این پنجره واحد را الکترونیکی کنیم تا فعال اقتصادی بتواند در خانه یا محل کار، کار‌های خود را انجام دهد البته در این بین مجوز‌هایی وجود دارد که مزاحم فعالیت بخش خصوصی است که باید حذف شود ما هم در هیئت مقررات‌زدایی داریم روی آن کار می‌کنیم.

دژپسند با تصریح به این که “اقتصاد ما در تأمین مواد اولیه کالای واسطه‌ای و ماشین‌آلات هنوز وابستگی‌هایی به خارج دارد” تأکید کرد: اینجا باید سرمایه گذاری خارجی را اهرمی قرار دهیم که بقیه ذیل آن قرار گیرند ضمن این که گمرکات ما باید این آمادگی را داشته باشند تا برای مواد اولیه تولید، حداکثر سهولت را ایجاد کنند.

انتهای پیام/+

www.tehranstar.com