اخبار اقتصادی

تسهیلات تکلیفی دولت از آفت‌های سیستم بانکی ایران است

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طهماسب مظاهری رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به اهمیت نظام بانکی در ساختار اقتصادی و رونق تولید گفت: نظام بانکی در همه ساختارهای اقتصادی دنیا به‌عنوان یکی از سه محور و پایه رشد و توسعه اقتصادی محسوب می‌شود اما اهمیت این نظام در کشور ما به‌مراتب بیشتر است.

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی در رابطه با چرایی این مطلب اظهار داشت: سهم بازار سرمایه ایران از رشد اقتصادی و تأمین منابع مالی برای فعالیت‌های اقتصادی نسبت به سیستم بانکی به‌مراتب کمتر است.

وی با اذعان به کسری مزمن بودجه دولتهای مختلف در ایران گفت: متأسفانه دولتها به‌ویژه در ۱۴ سال اخیر عادت کرده‌اند که کمبود منابع خود را از نظام بانکی جبران کنند و هم‌اکنون هم که با کرونا درگیریم قرار است بخشی از منابع مالی از طریق سیستم بانکی تأمین شود.

مظاهری ادامه داد: خوشبختانه نظام بانکی ما ضمن تأمین بخش بزرگی از نیازهای دولت، هم‌اکنون نیز تأمین بخش بزرگی از هزینه‌های ناشی از عواقب اقتصادی کرونا را به‌عهده گرفته است.

این کارشناس ارشد حوزه بانکی با اذعان به وابستگی شدید تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی به نظام بانکی اظهار کرد: فعالان بخش خصوصی معمولاً ۳۰ درصد منابع مالی مورد نیاز را از جیب و حدود ۷۰ درصد منابع را هم از نظام بانکی تأمین می‌کنند.

وی همچنین در بخش دیگر اظهارات خود، فشار تسهیلات تکلیفی دولت را از آفت‌های سیستم بانکی ایران خواند و گفت: فشار دولت بر نظام بانکی طی ۱۴ سال اخیر یک فشار غیرمنطقی و غیراصولی است و از همین رو نظام بانکی ما دچار تنگناهای مالی شدیدی شده است.

مظاهری در ادامه این مبحث پرداخت تسهیلات تکلیفی بدون بازپرداخت و عدم نظارت بر تخصیص منابع مالی بانکها به بخش‌های تولیدی را عامل رانت دانست و گفت: دولت علاوه بر اینکه متقاضی پول‌های غیراصولی و غیربازده از نظام بانکی است از طرف دیگر بر روند این قضیه هم سختگیری نمی‌کند.

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی، سیاست‌های رئیس‌کل جدید بانک مرکزی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این سیاست‌ها تسهیلات را تا حد زیادی مبتنی بر اصول و ضابطه‌مندتر و میزان بدهی بانکها به بانک مرکزی را نیز تا حدودی کنترل کرده است.

وی حضور فعالانه‌تر نظام بانکی را از الزامات “جهش تولید” دانست و افزود: ما بعد از رشد منفی اقتصادی و کاهش تولید در این سالها به‌شدت نیازمند جهش تولید هستیم چراکه در صورت ادامه رشد منفی اقتصاد مردم روز به روز فقیر خواهند شد.

مظاهری اضافه کرد: طرحی که نمایندگان مجلس ارائه کرده‌اند ضربه سنگین و مهلکی به نظام بانکی خواهد زد لذا یکی از اقدامات ضروری برای اصلاح و بهبود نظام بانکی، جلوگیری از تصویب این طرح است.

انتهای پیام/+

www.tehranstar.com