اخبار اقتصادی

ترامپ: اوپک از من برای کاهش تولید نفت امریکا تقاضایی نکرده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که قرار است تولیدکنندگان عمده نفت روز پنجشنبه برای بحث در خصوص کاهش تولید تشکیل جلسه دهند، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت اوپک از وی برای درخواست از تولید کنندگان آمریکایی جهت کاهش تولید نفت تقاضایی نکرده است.

ترامپ گفت تولید نفت آمریکا عملا کاهش یافته است. وی در کنفرانس خبری خود در بعد از ظهر روز دوشنبه گفت: «من فکر می کنم این موضوع (کاهش تولید نفت آمریکا) به صورت اتوماتیک در حال رخ دادن است اما هنوز کسی از من در این باره درخواستی نکرده بنابراین باید ببینیم که چه اتفاقی رخ می دهد.»

۳ منبع آگاه در این باره گفتند، تولید کنندگان بزرگ نفت جهان از جمله عربستان و روسیه تنها در صورتی با کاهش تولید نفت خود موافقت خواهند کرد که آمریکا هم به این تلاش ها بپیوندد.

یکی از این منابع گفت: «بدون حضور آمریکا هیچ توافقی در کار نخواهد بود.»

میزان تقاضای جهانی نفت در پی شیوع ویروس کرونا و اختلال گسترده در فعالیت های اقتصادی حدود ۳۰ درصد یعنی ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش یافته و همزمان عربستان و روسیه با عرضه بیشتر بازار را در وضعیت مازاد بی رویه عرضه قرار داده اند.

هفته گذشته سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به همراه متحدانش از جمله روسیه شروع به گفت وگو بر سر کاهش تولید کردند اما این کشورها خواستار مشارکت سایر تولید کنندگان از جمله آمریکا در کاهش تولید نفت شدند.

دو منبع آگاه گفتند، نشست روز پنجشنبه تولیدکنندگان نفت از طریق ویدئوکنفرانس برگزار خواهد شد.

کاخ سفید تنها گفته از مذاکرات بین کشورهای تولیدکننده نفت پشتیبانی می کند. آمریکا تاکنون نسبت به هرگونه کاهش تولید نفت تعهدی را نپذیرفته است. به دلیل مقررات ضد تراست، شرکت های آمریکایی نمی توانند در زمینه کاهش تولید با هم همکاری داشته باشند.

همچنین قرار است روز جمعه وزرای انرژی کشورهای عضو گروه ۲۰ و برخی از اعضای دیگر سازمان های بین المللی به صورت ویدئو کنفرانس تشکیل جلسه دهند. به گفته منابع آگاه، تلاش برای جلب مشارکت آمریکا در توافق احتمالی برای کاهش تولید نفت در دستور کار این نشست قرار دارد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com