اخبار اقتصادی

تحقق شعار سال با کاهش وابستگی به نفت آسان تر شده است

علی اصغر آهنی ها، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره تحقق شعار سال گفت: مقام معظم رهبری امسال را سال جهش تولید نامگذاری کردند که بدون شک سرلوحه کار تولیدگران خواهد بود. 

 وی ادامه داد: در شرایط فعلی اولین گام این است که بحران ویروس کرونا را با سیاست های درست کنترل کنیم، اشتغال موجود را حفظ کنیم. اینکه در حال حاضر وابستگی اقتصاد به نفت به طور کامل نابود شده است یکی از بهترین اتفاق ها در مسیر اقتصاد کشور است. 

 آهنی ها اظهار داشت: یکی از بهترین ها برای رشد آینده کشور تکیه بر اقتصاد تولید محور است. باید جهش تولید را به صورت جدی دنبال کنیم تا بتوانیم به رشد اقتصادی مطلوب دست یابیم. تکیه به اقتصاد و کالای غیر نفتی زمینه رشد را فراهم می کند. آنهایی که ارزش افزوده بالایی دارد. 

 وی بیان کرد:اگر چندسال از تولید کشور حمایت کنیم می توانیم تأمین ارز کنیم و قبلاً چون اقتصاد  دلال پرور بود و متکی به نفت بود زمینه جهش تولید فراهم نبود. اما در شرایط فعلی زمینه جهش تولید فراهم است. 

این فعال کارفرمایی افزود:اگر موانع کسب و کار در مسیر تولید اصلاح شود،زمینه جهش تولید فراهم می شود. رتبه ایران در فضای کسب و کار رتبه ۱۲۷ است که باید این رتبه را کاهش دهیم،اگر بهبود فضای کسب و کار اتفاق بیفتاد، انگیزه برای سرمایه گذاری ورشد تولید محقق می شود. 

آهنی‌ها درباره پیشنهاد افزایش حقوق به میزان فاصله میان سبد معیشتی سال گذشته و امسال گفت: این شرایط را که کارفرمایان ایجاد نکرده‌اند، در بحران فعلی راه برون‌ رفت این است که دولت تدابیری بیندیشد که شرایط زندگی بهتری برای کارگران ایجاد شود و به نحوی سوبسید‌هایی برای این قشر در نظر بگیرند، چون واحدهای کوچک الان اصلا توان ندارند و ترس از ریزش و بیکاری داریم.

وی بیان کرد: اگر قرار است کمتر بخوریم، بخوریم ولی در شرایط سخت اقتصاد مشاغل حفظ شود در غیر این صورت هر تصمیم دیگری گرفته شود نتیجه‌بخش نخواهد بود.

 انتهای پیام/

www.tehranstar.com