اخبار اقتصادی

تأثیرپذیری ۱۵درصد اقتصاد ایران از کرونا/ سهام شرکتهای دولتی با سقف خرید ۲میلیون تومان به هر نفر عرضه می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: برآوردها حکایت از آن دارد که تولید ناخالص داخلی کشور تا ۱۵ درصد از کرونا متأثر می‌شود، البته سعی ما بر این است که با تدابیر اندیشیده‌شده، این اثر را به حداقل برسانیم.

دژپسند گفت: با توجه به اثرات اقتصادی شیوع کرونا، در راستای کمک به معیشت و توان خرید مردم، ۲۳ میلیون خانوار از تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین در قالب کارتهای خرید بهره‌مند خواهند شد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه برای کمک به بخشهای متأثر از بیماری کرونا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است،‌ ادامه داد، از جمله از این مبلغ ۷۵ هزار میلیارد تومان از طریق سیستم بانکی به کسب‌وکارها تسهیلات ارزان‌قیمت داده خواهد شد، حدود ۵۵۰۰ میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری کمک خواهد شد و بخشی نیز برای اعتبارات هزینه‌ای بخش بهداشت و درمان تخصیص خواهد یافت.

وی با اشاره به واگذاری سهام شرکتهای دولتی در بازار سرمایه گفت: در آینده نزدیک در سال جاری، سهام دولت در تعداد ۹ شرکت دولتی در رسته‌های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، مالی (بانکها و بیمه‌ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند شد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در این مرحله از واگذاری تصمیم بر این است که به‌صورت فراگیر این سهام‌ها را عرضه کنیم تا همه مردم با اعمال تخفیفهایی (در مرحله اول و فقط برای یک‌بار) در دو گروه ۲۰ و ۲۵ درصدی با سقف خرید ۲ میلیون تومان به‌ازای هر نفر بتوانند سهام عرضه‌شده را خریداری نمایند.

دژپسند با اشاره به عملکرد دولت در حوزه مالیات‌ستانی گفت: در سال ۱۳۹۸ بعد از ۱۴ سال، برای اولین بار میزان تحقق درآمدهای مالیاتی از طریق مبارزه جدی با فرار مالیاتی و گسترش پایه‌های مالیاتی و بدون فشار آوردن بر فعالان اقتصادی خوش‌حساب، از ۱۰۰ درصد عبور کرد. البته یک‌سوم رشد درآمد مالیاتی کشور نیز ناشی از تحولات فناورانه در نظام مالیاتی است.

ادامه دارد… .

انتهای پیام/

www.tehranstar.com