اخبار اقتصادی

بسته اقتصادی ۵۴۰ میلیارد یورویی اروپا برای جبران رکود ناشی از کرونا

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری سی ان بی سی، وزرای دارایی منطقه یورو روز پنجشنبه بسته جدید محرک اقتصادی برای جبران رکود ناشی از گسترش ویروس کرونا را به ارزش حدود نیم تریلیون یورو، تصویب کردند اما تصمیم در مورد صدور اوراق قرضه مشترک را به تأخیر انداختند.

پس از مذاکرات فشرده در طول هفته گذشته، این وزرا پنج شنبه شب از طریق ارتباط ویدئویی سه برنامه جدید اقتصادی را تصویب کردند که در مجموع ۵۴۰ میلیارد یورو (۵۹۱ میلیارد دلار) ارزش دارند.

کشورهای اروپایی برسر چگونگی تأمین بودجه برخی از هزینه های بی سابقه ناشی از شیوع کرونا اختلافات شدیدی دارند. کشورهای اروپای شمالی، که معمولا از نظر اقتصادی محافظه کارانه تر از کشورهای جنوبی هستند، تمایلی به پذیرش اعطای “اوراق قرضه کرونا” نداشتند.

این اوراق یک ابزار مالی است که اوراق بهادار قرضه ۱۹ کشور مختلف منطقه یورو را ترکیب می کند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیش از این تلاش کردند تا درباره شرایط افتتاح خط اعتباری ۲۴۰ میلیارد یورویی توافق کنند.

با وجود دستیابی به این موفقیت و تصویب پنجشنبه شب این بسته اقتصادی، تحلیلگران تاکید دارند که اینگونه اطلاعیه ها همه مسائل را حل نمی کنند.

بنا بر این گزارش، اقتصاددانان بانک برنبرگ آلمان در یادداشتی نوشتند: نشانه های حمایت متقابل (در اروپا) آنچنان که باید قوی نیست.

این اقتصاددانان همچنین افزودند که یکی از دلایل این موضوع این است که این کشورها اختلاف برسر اوراق مشارکت برای تأمین مالی صندوق بازیابی مشترک را هنوز برطرف نکردند.
انتهای پیام/

www.tehranstar.com