اخبار اقتصادی

برنامه جامع مدیریت مخاطرات حیات وحش در فرودگاه‌ها تصویب شد

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد الهی‌نیا مدیر ایمنی شرکت فرودگاه ها در هفدهمین جلسه شورای عالی ایمنی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اظهار کرد: برنامه مدیریت مخاطرات حیات‌وحش بخشی اساسی از سیستم مدیریت ایمنی در فرودگاه‌ها است و استراتژی های فرودگاه را برای کاهش ریسک مخاطرات حیات وحش جهت ارتقای ایمنی عملیات پروازها بیان می­ کند.

وی افزود: در دهه های اخیر، تعداد رویدادهای برخورد پرندگان با هواپیما و خسارت ناشی از آن در دنیا رشد قابل ملاحظه ای داشته و پردازش گزارش های برخورد نشان می دهد که لازم است برای این دسته از مخاطرات سازوکاری اندیشیده و آنها را مدیریت کرد. در این راستا ارائه دهندگان خدمات فرودگاهی برای جلوگیری از برخورد پرنده و حیوانات به هواپیما، برنامه مدیریت مخاطرات حیات وحش (WHMP) را در داخل و اطراف فرودگاه پیاده سازی می کنند.

وی بیان کرد: پایه و اساس این برنامه، شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک خطر حیات وحش است و مواردی چون شناسایی گونه های مختلف حیات وحش، اقدامات ضروری در جهت کاهش ریسک گونه های شناسایی شده، نقش و مسئولیت کارکنان، استراتژی های ارتباط برای اطمینان از توزیع مناسب اطلاعات، دوره های آموزشی اشخاص مرتبط با برنامه، استراتژی های ارزیابی و نظارت بر اقدامات این برنامه و اولویت کار تحقیقاتی برای ارتقای مدیریت خطر حیات وحش در فرودگاه را شامل می شود.

وی گفت: این برنامه مشتمل بر سه بخش اصلی است که بخش اول آن مدیریت مخاطرات حیات وحش، بخش دوم آن اطلاعات مرجع و بخش سوم آن کنترل حیات وحش فرودگاه است که این بخش توسط هر فرودگاه به طور خاص تدوین خواهد شد.

مدیر ایمنی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران هدف از تدوین این برنامه را کنترل ریسک خطر حیات وحش در فرودگاه با استفاده از روش ها و منابع لازم و با حداقل عوارض زیست محیطی عنوان کرد و افزود: دامنه کاربرد این برنامه در فاز اول فرودگاه های بین المللی تحت مالکیت شرکت و سه فرودگاه مرز هوایی اهواز، ساری و بوشهر است و در فاز های بعدی نیز این برنامه برای سایر فرودگاه ها اجرا خواهد شد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com