اخبار اقتصادی

برنامه‌ریزی وزارت صمت برای بومی کردن صنایع ارزبر

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، قبادیان در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به تمرکز معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت «صمت»  اظهار کرد: در سال ۹۸ ۳ پروژه اصلی در این معاونت تدوین شده است که نخستن پروژه آن طرح تاپ (توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) است که ارتباط‌دهنده صنعت و دانشگاه بوده و قرار است با مشارکت بنگاه‌های اقتصادی کشور و همچنین نخبگان دانشگاهی، نیازهای بنگاه‌های صنعتی، تجاری و معدنی کشور را پاسخ دهند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ۳۰ درصد از جی‌دی‌پی کشور در بخش صنعت، معدن و تجارت است ما تلاش داریم با طرحی تحت عنوان ارتقاء بهره‌وری در این ۳ بخش را افزایش دهیم.

معاون آموزش، پروژهش و فناوری وزارت صمت سومین طرح را مرتبط با انقلاب صنعتی چهارم و آینده پژوهی در اقتصاد کشور دانست و افزود: ما در این طرح به دنبال شیفتی انقلاب صنعتی چهارم، ابعاد آن و فرصت‌های آن برای کشور هستیم چرا که این انقلاب صنعتی می‌تواند اقتصاد تمام کشورهای دنیا را دچار تحول کند.

قبادیان با بیان اینکه وزارت صنعت با توجه به مشکلات تحریمی برنامه‌ای برای کاهش وابستگی صنعت به منابع ارزی تدوین کرده است افزود: ما با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریمهای ظالمانه ۲۰ صنعت را که بیشترین ارزبری را در میان صنایع کشور دارند شناسایی کردیم و به دنبال بومی کردن این صنایع برای کاستن از میزان نیازشان به منابع ارزی هستیم.

وی در ادامه نشست خبری با تشریح بخشی از اقدامات انجام شده در طرح تاپ گفت: ما معتقدیم طرح تاپ می‌تواند متحول کننده صنعت در کشور باشد و با ارتباط دادن بنگاه‌های اقتصادی با نخبگان دانشگاهی می‌تواند نیازهای این بنگاه‌ها را در بخش فناوری برطرف سازد.

وی با تاکید بر اینکه در این طرح با استفاده از تجربیات طرحهای مشابه قبلی سعی شده است تا به صورت جامع این اهداف را محقق کند، گفت: طرح تاپ و سامانه مرتبط با آن دارای دو بخش که در بخش نخست کلیه بنگاه‌های صنعتی‌، تجاری و معدنی کشور نیازهای خود را در سامانه تهیه شده ثبت می‌کنند و از ابتدای امسال نیز ۶۷۹ تقاضا ثبت شده و ۲۵۹ پروژه نیز تعریف شده است.

قبادیان اضافه کرد: در بخش دوم و در طرف مقابل نخبگان مراکز علمی، دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان قرارر دارند که در سه رده استادتاپ، دانشجوتاپ و سربازتاپ دسته‌بندی می‌شوند و ما با توجه به اینکه بیش از یک میلیون دانشجوی ارشد و دکتری داریم پیش‌بینی کردیم اگر در سال ۹۸ تنها ۵ درصد از این دانشجویان به سمت حل مسائل بنگاه‌های اقتصادی کشور سوق داده شوند، ۵۰ هزار مسئله و نیاز این بنگاه‌های اقتصادی مرتفع می‌شود.

معاون آموزش، پروژهش و فناوری وزارت صمت گفت: بعد از به حدنصاب رسیدن نیازهای بخش صنعت در این سامانه نخبگان کشور می‌توانند با اتصال به سامانه تاپ در جهت رفع این مشکلات مشارکت کنند. به عبارت دیگر این سامانه از یکسو نیازهای بنگاه‌های اقتصادی کشور را شناسایی کرده و از سوی دیگر در ارتباط با نخبگان دانشگاهی ارتباط نیازهای بخش اقتصادی کشور را با دانشگاه‌ها فراهم می‌کند.

قبادیان در ادامه خاطرنشان کرد در این طرح ستاد کل نیروهیا مسلح، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین وزارت علوم به عنوان مشارکت کنندگان اصلی حضور دارند و در طرح پایلوت سال ۹۸ قرار است ۳ هزار بنگاه اقتصادی کشور که دارای واحد تحقیقات و توسعه هستند با این سامانه مرتبط شوند.

وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی ازخبرنگاران در خصوص شرایط بهره‌مندی بنگاه‌های بخش خصوصی از سربازان نخبه گفت: انتخاب سربازان نخبه یک فرآیند دقیق است و تاکنون با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح مجوز به کارگیری ۲ هزار سرباز نخبه در این طرح اخذ شده است.

وی ادامه داد: در این طرح یک ریال هزینه پیش‌بینی نشده و بودجه ریالی و ارزی ندارد و ما با توجه به نیاز مبرم بخش خصوصی به این طرح و سامانه در تلاشیم تا ارتباط موثری میان دانشگاه و صنعت برای حل مشکلات اقتصاد کشور برقرار کنیم.

قبادیان در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره همکاری دانشگاه‌ها با وزارت صنعت و این طرح با توجه به منابع دولتی دانشگاه‌های کشور گفت: این یک واقعیت است که تا زمانی که دانشگاهها پول بادآورده از نفت می‌گرفتند، هیچ تلاشی برای گرفتن منابع غیردولتی نداشتند ولی امروز در شرایطی قرار دارد که هم بودجه دولتی تخفیفی به دانشگاه‌ها با مشکل مواجه است و هم به دلیل تحریمهای ظالمانه، بخش صنعت نیاز شدیدی به دانشگاه‌ها دارد، لذا این نقطه زمانی باعث می‌شود تا حداکثر توانمندی و مشارکت میان صنعت و دانشگاه‌ها رقم بخورد.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که امسال برای نخستین بار وزارت علوم برای جذب تمامی اساتید خود در سال ۹۸ استقرار این اساتید به مدت شش ماه تا دو سال را در بخش صنعت الزامی کرده و این موضوعی است که تا پیش از این هیچگاه وجود نداشت و ما باید از این فرصت به دست آمده به خوبی استفاده کنیم.

به گزارش تسنیم، آقاکثیری مسئول این طرح نیز خاطرنشان کرد: امسال با توجه به مشکلات تحریمی و مشکل صنعت خودروسازی کشور، تلاش برای پاسخ به نیازهای بخش خودروسازی از سوی شرکتهای دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها آغاز شده و ۲۷ تیرماه نیز نمایشگاه‌ی از نیاز صنایع خودرو، نفت و گاز، لوازم خانگی و فولاد برگزار می‌شود و شرکتهای فناورانه در بازدید از نمایشگاه راه حل‌های خود را برای پاسخگویی به این نیازها پیشنهاد می‌دهند همچنین ۲۵ تیر نیز جلسه مشترکی بین وزارت صمت، وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای رفع نیاز صنایع ارزبر کشور برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com