اخبار اقتصادی

انجمن زغال سنگ ایران: تکلیف کارگران فوتی ناشی از کرونا در معادن مشخص نیست

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، انجمن زغال سنگ ایران در نامه ای به وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی  اعلام کرد: با توجه به اینکه این معادن با اشتغال چندین هزار نفری تولیدکننده مواد اولیه صنایع فولاد و کک سازی ها می باشند توقف تولید در این معادن پیش از این عملاً باعث تعطیلی این صنایع به دلیل نبود مواد اولیه خواهد شد لذا در این شرایط تعطیلی معادن نمی تواند در دستور کار قرار گیرد.

یکی از مشکلات اساسی معادن زغال سنگ مسئولیت حقوقی و کیفری کارگرانی است که علیرغم رعایت کلیه پروتکل ها به دلیل این بیماری فوت نموده و یا دچار نقص عضو شوند. در این شرایط عادی این موضوع جزء بیماری های ناشی از کار نبوده و حادثه کار هم محسوب نمی شود. و از همه مهم تر تشخیص علت و محل واگیری کارگری هم به دقت امکان پذیر نیست.

براساس برنامه ریزی های انجام شده معادن زغال سنگ به تدریج می بایست جهت جلوگیری از کمبود زغال سنگ فعالیت خود را آغاز نمایند از آنجائیکه این مجموعه ها بعضاً بیش از هزار نفر کارگر دارند در فعالیت خود یا این ابهام مواجه می باشند.

با توجه به موارد فوق رعایت حقوق قانونی و انسانی کارگران پیشنهاد می شود به صورت شفاف مسئولیت حقوقی و کیفری کارگران فوت نموده از این بیماری مشخص شود و در صورتی این مسئولیت متوجه کارفرما می باشد از طرق بیمه مرکزی به شرکت های بیمه ابلاغ شود با اخذ مابه التفاوت قراردادهای بیمه مسئولیت کارفرما با الحاقیه اصلاح شده و کلیه هزینه های ناشی از بیماری کرونا در تعهدات بیمه افزوده شود و از آنجا که تعداد کارگران کشور زیاد است عملاً بیمه توانایی دارند با اخذ  مبالغ کمی که به کارفرما هم فشار نیاورد این مسئولیت را تقبل و از محل تعداد زیاد بیمه شدگان هزینه های آن را جبران نمایند.

www.tehranstar.com