اخبار اقتصادی

استفاده از بتن فاسد در برخی پروژه‌های ساختمانی/ دستگا‌ه‌ها به وظایف خود عمل کنند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محرم کریمی در نشست خبری با اشاره به این‌که از حدود چهار سال پیش تردد کامیون‌های حامل بتن (تراک میکسر) بیشتر از ۶ تن از ۶ صبح تا ۱۱ شب ممنوع شده است، اظهار کرد:‌ بر اساس پیگیری‌های صورت‌گرفته شورای فنی استان مصوبه‌ای داشت مبنی بر این‌که بتن نیز محصولی فاسدشدنی است و باید با تراک میکسر‌ها مانند کامیون‌های حامل مواد فاسدشدنی برخورد شود.

وی ادامه داد: این مصوبه سال گذشته به شورای ترافیک شهر تهران ابلاغ شده اما تاکنون هیچ اتفاقی در این رابطه نیفتاده است و همچنان با محدودیت تردد مواجه هستیم.

وی با یادآوری این‌که پلیس در مقاطع مختلف کامیون‌های حامل بتن آماده را تا ۴۰۰ هزار تومان جریمه می‌کرد،‌ افزود: این در حالی است که از حدود یک ماه قبل پلیس به‌جای جریمه، تراک میکسرها را دیگر جریمه نمی‌کند و از ورود آنها به شهر جلوگیری می‌کند. این مسئله باعث فاسد شدن بتن و استفاده از آن در سایر پروژه‌ها شده است، موضوعی که می‌تواند فاجعه‌ای به‌لحاظ کیفیت ساخت‌وسازها به‌وجود آورد.

دبیر کانون سراسری بتن آماده با ابراز این‌که در سال‌های ۹۵ تا ۹۷ سالانه حدود ۵۵ میلیون تن سیمان در کشور تولید شد،‌ گفت: از این میزان ۶ میلیون تن صادر، ۲۰ میلیون تن به‌صورت کیسه عرضه و ۴ میلیون تن نیز در پروژه‌های عمرانی مصرف شده است. حدود ۲۵ میلیون تن نیز به بتن آماده با ارزش حدود ۱۸ هزار میلیارد تومانی تبدیل شده است.

کریمی بیان کرد:‌ بخش بتن آماده ظرفیت گردش مالی ۹۰ هزار میلیارد تومانی را در سال دارد، البته اگر دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی به اهمیت آن توجه کنند.

عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در این نشست با بیان این‌که عمر بتن آماده در تابستان حدود ۳۰ دقیقه و در زمستان کمی بیش از ۶۰ دقیقه است، گفت:‌ با توجه به این مسئله باید با بتن مانند مواد فاسدشدنی برخورد شود و تراک میکسرها مانند آمبولانس‌ها برای تردد در سطح شهر محدودیت نداشته باشند.

علیرضا رحمتی با تأکید بر این‌که بتن فاسدشده هیچ فرقی با گِل ندارد،‌ افزود: وزارت راه و شهرسازی، صنعت، سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و… وظایف خود در قبال ارتقای کیفیت ساخت‌وسازها را انجام دهند.

وی بیان کرد: در کشورهای پیشرفته در طول روز بتن آماده به پروژه‌ها حمل می‌شود، اما در ایران شب‌ها. این موضوع خطرات متعددی را به‌دنبال دارد، چراکه به‌عنوان مثال روزانه به ۳۰ تا ۳۵ هزار مترمکعب بتن آماده در شهر تهران نیاز است که در مدت ۴ تا ۵ ساعت امکان حمل این میزان بتن وجود ندارد.

انتهای پیام/+

www.tehranstar.com