اخبار اقتصادی

ارزش بورس از تولید ناخالص داخلی کشور بیشتر شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، مراسم تکریم شاپور محمدی و معارفه حسن قالیباف اصل، روسای قدیم و جدید سازمان بورس و اوراق بهادار، صبح امروز(یکشنبه) با حضور روسای ارکان، معاونان و مدیران این سازمان و اهالی رسانه در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.

شاپور محمدی در این مراسم با تشکر از وزیر امور اقتصادی و دارایی که همواره حامی بازار سرمایه بوده و از حقوق سهامداران صیانت کردند، اظهار داشت: بازار سرمایه به لطف این حمایت  و تلاش های ارکان و نهادهای مالی، امروز مسیری پویا را طی می کند و فعالان بازار نیز بازده مناسبی را در دوره ای ۴۵ ماهه کسب کردند.

رئیس سابق سازمان بورس افزود:  بازار سرمایه در ۴۵ ماه گذشته و قبل از آن، گام های مناسبی در جهت توسعه برداشته که در نتیجه آن، ارزش بازار در ارقامی بالاتر از تولید ناخالص داخلی (GDP) قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه آماری که سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه می کند، آمار واقعی عملکرد شرکت‌ها است، افزود: مجموع شرکت‌های پذیرش شده، ثبت شده و درج شده در تاریخ ۵ مرداد ۹۵(در زمان انتصاب وی به عنوان رئیس سازمان بورس)، ۵۵۴ شرکت بود که امروز این رقم به ۶۲۹ شرکت رسیده است.

رییس سابق سازمان بورس همچنین ادامه داد: تنها در سه ماه پایانی سال گذشته، ۱۰۸ هزار میلیارد تومان مجوز افزایش سرمایه صادر شده است.

محمدی با تاکید بر اینکه فرشته نجات سرمایه گذار، توجه به رابطه سودآوری و قیمت سهام است، اظهار داشت: این قانون به عنوان اصل اول فاینانس شناخته می شود.

وی با اشاره به اینکه اطلاع رسانی و شفاف‌سازی سریع و به موقع، مهمترین رکن در تصمیم‌سازی صحیح برای سرمایه‌گذاران و سهامداران است و همواره به طور جدی از سوی نهاد ناظر بازار سرمایه کشور پیگیری شده، ابراز داشت: با توجه به اقدامات انجام شده در این حوزه، میانگین تعداد روزهای تاخیر در انتشار اطلاعات توسط شرکت‌ها از ۱۱ روز در ابتدای سال ۱۳۹۷ به یک روز در پایان سال گذشته کاهش یافت.

رئیس سابق سازمان بورس گفت: همچنین در چهار سال گذشته شاخص ارائه به موقع اطلاعات از ۴۳ درصد به ۹۱ درصد رسید. شاخص ممانعت از ارائه اطلاعات نیز از ۳۴ درصد  به دو درصد رسید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در بعد ابزارهای مالی هم در حال حاضر، بورس ایران کامل ترین جعبه ابزار مالی اسلامی را در جهان دارا است و امروزه سرمایه گذاران از ابزارهایی همچون صکوک استصناع، اوراق منفعت، اوراق رهنی، خرید دین، مرابحه و … استفاده می کند.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com