اخبار اقتصادی

احتمال برگزاری نشست اضطراری اوپک به خاطر تاثیر کرونا بر قیمت نفت

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، با کاهش قیمت نفت به خاطر نگرانی تاثیر شیوع ویروس کرونا بر تقاضا، اعضای اوپک در فکر برگزاری یک نشست اضطراری در ماه آینده هستند.

 محمد ارکب، وزیر انرژی الجزایر گفت احتمالاً نشست اوپک که برای ماه مارس برنامه‌ریزی شده بود، در فوریه برگزار خواهد شد. وی گفت تصمیم در این مورد در روزهای آینده گرفته می شود. محمد ارکب در حال حاضر ریاست دوره ای اوپک را برعهده دارد و می تواند با مشاوره با دبیر کل اوپک و سایر اعضا نشست های اضطراری برگزار کند.

 نماینده ای از طرف یکی از اعضای اوپک گفت این نشست احتمالاً هفته آینده برگزار می‌شود و نماینده دیگری اواسط فوریه را برای تاریخ این نشست اعلام کرد. ولی هنوز هم برخی از اعضای اوپک در مورد برگزاری نشست زودهنگام اوپک اظهار بی اطلاعی کرده اند.

 دلیل خوبی وجود دارد که در مورد تغییر تاریخ این نشست تردیدهایی وجود داشته باشد. اگر نشست اضطراری برگزار شود و هیچ اقدام جدیدی صورت نگیرد، ناامیدی ایجاد شده بین تاجران می تواند قیمت نفت را پایین‌تر ببرد. اوپک به تازگی کاهش بیشتر تولید را اعلام کرده که اگر اجرایی شود، عربستان بیشترین کاهش تولید را از ۲۰۱۴ خواهد داشت.

 هر اجلاسی که برگزار شود احتمالاً اعضای غیر اوپک از جمله روسیه را هم شامل خواهد شد چون آخرین قرارداد کاهش تولید با حضور آنها بسته شد. یکی از نمایندگان اوپک گفت حضور الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه عاملی است برای تصمیم‌گیری در مورد نشست زودهنگام این گروه. برنامه نواک همواره مانعی برای نشست های اوپک در گذشته بوده است. وی قرار است از دوازدهم تا چهاردهم فوریه در مجمع سرمایه گذاری روسیه در شهر ساحلی سوچی شرکت کند.

اوپک و متحدانش قرار است در اجلاس پنجم و ششم مارس در مورد آینده قرارداد کاهش تولید بحث کنند. اعتبار این قرارداد تا پایان مارس است.

 ویروس کرونا تا حالا هزاران نفر را مبتلا کرده و باعث مرگ ۲۱۳ نفر شده است. با لغو پروازها به سمت چین، قیمت نفت سقوط کرده است. به این ترتیب فشار بر اوپک برای تمدید قرارداد کاهش تولید یا بیشتر کردن میزان کاهش، افزایش یافته است.

 انتهای پیام/۴۳

www.tehranstar.com