اخبار اقتصادی

احتمال برگزاری نشست ائتلاف اوپک اواخر هفته جاری

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه سی ان بی سی، دو منبع آگاه روز شنبه گفتند که اوپک و متحدانش جلسات مجازی فوری خود را روز دوشنبه برگزار نمی کنند و احتمالاً آن را تا ۸ یا ۹ آوریل (چهارشنبه یا پنجشنبه) به تعویق می اندازند تا زمان بیشتری برای مذاکره بین تولیدکنندگان نفت در مورد کاهش عرضه نفت وجود داشته باشد.

پیش از این وزیر انرژی عربستان روز شنبه اظهارات روسیه مبنی بر اینکه ریاض ماه گذشته از توافق برای کاهش تولید نفت خارج شد، را رد کرد.

مطابق بیانیه ای که توسط خبرگزاری دولتی عربستان منتشر شد، عبدالعزیز بن سلمان در پاسخ به اظهارات روز جمعه همتای روس خود این اظهارات را بیان کرد.

عبدالعزیز در این بیانیه گفت: وزیر انرژی روسیه اولین کسی بود که به رسانه ها اعلام کرد که همه کشورهای شرکت کننده از اول آوریل (ماه جاری میلادی) از تعهدات خود خلاص می شوند و این به تصمیم منجر شد که کشورها برای جبران قیمت های پایین نفت و همچنین جبران ضرر و زیان خود تولید را افزایش دهند.

فیصل بن فرهان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز روز شنبه گفت: اظهارات پوتین مبنی بر مقصر دانستن ریاض برای پایان پیمان اوپک پلاس بین دو کشور در ماه مارس “کاملاً عاری از حقیقت” بود.

بر اساس این گزارش، انتقاد مستقیم از پوتین توسط عربستان توافق نامه جدیدی را برای ثبات در بازار نفت که به علت مبارزه جهانی علیه ویروس کرونا با رکود مواجه شده است، تهدید می کند.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته را به ساعت ها دیپلماسی تلفنی برای رسیدن به آتش بس در جنگ یک ماه اخیر بین مسکو و ریاض بر سر قیمت نفت اختصاص داده بود.

وزارت خارجه عربستان گفت: روسیه بود که از توافق در اوایل ماه مارس امتناع کرد در صورتی که عربستان و ۲۲ کشور دیگر در تلاش بودند تا روسیه را ترغیب به کاهش بیشتر تولید و تمدید توافق کنند.

پوتین روز جمعه لزوم رسیدن به توافق را تأیید کرد و گفت روسیه مایل به کمک به کاهش تولید است اما وی همچنین مسئولیت روند نزولی قیمت ها را برعهده عربستان گذاشت.
انتهای پیام/

www.tehranstar.com