اخبار اقتصادی

آلمان رکورددار مازاد تراز حساب های جاری در جهان شد

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، موسسه اقتصادی ایفوی آلمان اعلام کرد این کشور علیرغم تنش های تجاری در سال گذشته بیشترین مازاد تراز حساب های جاری را در جهان در اختیار داشته است. این گزارش باعث انتقاد دوباره از سیاست های مالی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان می شود.

موسسه ایفو مازاد تراز حساب های جاری آلمان را که جریان کالاها، خدمات و سرمایه گذاری ها را اندازه گیری می کند، ۲۹۳ میلیارد دلار در ۲۰۱۹ تخمین می زند.

چهارمین سال پیاپی است که آلمان بیشترین مازاد تراز حساب های جاری را در جهان دارد. طبق محاسبات ایفو، ژاپن با ۱۹۴ میلیارد دلار در رتبه دوم قرار دارد.

صندوق بین المللی پول و کمیسیون اروپا سالهاست از آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، می‌خواهند تقاضای داخلی و واردات خود را افزایش دهد تا بی ثباتی اقتصاد جهان کاهش یافته و رشد در مناطق دیگر تقویت شود.

دونالد ترامپ هم همواره از قدرت صادرات آلمان انتقاد کرده است.

 مازاد تراز حساب های جاری فعلی آلمان اساسا مربوط می شود به این حقیقت که صادرات محصولات و خدمات آلمانی به خارج از این کشور بسیار بیشتر از واردات به بزرگترین اقتصاد اروپاست.

مرکل سال گذشته گفت:« ما به اتومبیل های خود افتخار می کنیم» ولی اضافه کرد بسیاری از این خودروها در آمریکا ساخته شده و به چین صادر می شوند.

 کریستین گریم، اقتصاددان موسسه ایفو گفت مازاد تراز حساب های جاری آلمان در سال گذشته تقریباً ۱۶ میلیارد یورو افزایش یافته و به ۷٫۶ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است.

 وی گفت:« صادرات قوی‌تر به آمریکا به خاطر کاهش ارزش یورو و افزایش صادرات به انگلیس به خاطر تقویت تقاضا در این کشور باعث افزایش شدید صادرات آلمان در نیمه دوم ۲۰۱۹ شده است».

« ولی توسعه واردات در تابستان ۲۰۱۹ به خاطر ادامه رکود صنعتی در آلمان که واردات کالاهای متوسط آن را به شدت کاهش داد، بسیار ضعیف بوده است».

 کمیسیون اروپا با توجه به اندازه اقتصاد آلمان ،مازاد تراز حساب های جاری ۶ درصدی را در طولانی مدت برای این کشور در نظر گرفته است.

 انتهای پیام/۶۳

www.tehranstar.com