اخبار اقتصادی

آغاز مشورت های جداگانه گروه های کارگری و کارفرمایی برای تعیین مزد/ پرونده مزد ۹۹ امشب بسته می شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دویست و نود و یکمین جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان دولت،تشکل های کارگری و کارفرمایی با موضوع تعیین حقوق و دستمزد سال ۱۳۹۹ درمحل این وزارتخانه در حال برگزاری است که به دلیل اختلاف بین دو گروه کارگری و کارفرمایی هنوز نتیجه مشخصی در جلسه حاصل نشده است و اکنون گروه های کارگری و کارفرمایی در جلسات جداگانه ای بررسی های خود را آغاز کرده اند. 

محمد شریعتمداری ، وزیر کار نیز درباره این جلسه گفت:  دویست و نود و یکمین جلسه شورای عالی کار از ساعت ۵ آغاز شده است. این چندمین جلسه درباره دستمزد ۹۹ است. چندین جلسه در سال ۹۸ برگزار شد و امروز اولین جلسه در سال ۹۹ است. تلاش ما برای رسیدن به اجماع بین گروه های کارگری و کارفرمایی  برای تعیین دستمزد ۹۹ بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار است. 

 وی ادامه داد: تقریباً‌  می توانیم با اکثریت به نتیجه برسیم اما قصد ما این است که به یک اجماعی بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان برسیم. 

 شریعتمداری گفت: حداقل حقوق کارمندان دولت یک میلیون و ۷۸۰ هزار تومان است که با تمام مزایا هیچ کارمندی کمتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان نمی گیرد. این تبصره می تواند مبنایی برای بررسی دستمزد کارگران باشد. 

* برگزاری جلسات جداگانه کارگران و کارفرمایان

 حاتم شاکرمی، معاون روابط کار درباره نشست شورای عالی کار گفت:  به یک توافق های کلی رسیدیم، اما در چگونگی توزیع اختلاف نظر هایی وجود دارد و منجر به این تنفس شد که گرو های کارفرمایی و کارگری جداگانه با هم توافق هایی داشته باشند.  امیدواریم امشب برای دستمزد کارگران به نتیجه برسیم.

 وی در پاسخ به اینکه به چه عددی توافق شده است گفت: باید به نتیجه نهایی برسیم اما در مجموع هدف این است که  آن چیزی که در افزایش حقوق کارمندان دولت لحاظ شده است توجه شود. 

به گزارش تسنیم، حمیدرضا سیفی،نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار درباره جلسه امشب گفت: از ساعت ۵ این جلسه شروع شده است و درحال رایزنی هستیم. امیدواریم  ، هنوز بحث و تبادل نظر وجود دارد. در حال حاضر گروه های کارگری و کارفرمایی هر کدام جداگانه بحث می کنند.

 وی ادامه داد:۹۲ درصد صنایع در کشور صنایع کشور است و ۵۱ درصد اشتغال خدمات است که در حال حاضر خدمات دچار بحران شده است. باید به گونه ای دستمزد تعیین شود که بنگاهی تعطیل نشود و کارگر بتواند زنده بماند. به همین دلیل تصمیم گیری دشوار است.   

 محمدرضا تاجیک، نماینده مجمع‌عالی کارگران در شورای‌عالی کار درباره دستمزد گفت: امشب چهارمین جلسه بررسی برای تعیین دستمزد ۹۹ کارگران است. هنوز با کارفرمایان به نتیجه نرسیده ایم. چانه زنی ادامه دارد. امیدواریم به نتیجه مشخصی در ۲۰فرودین ماه ۹۹ برای دستمزد سال جاری دست یابیم. 

 انتهای پیام/

www.tehranstar.com